Gündem Haberleri

  Wilhelm'in kalbi Salih'e Salih'in kalp damarı Ali'ye

  Nesrin COŞKUN/İZMİR (DHA)
  24.10.2003 - 01:58 | Son Güncelleme:

  Muğla'nın Dalyan Beldesi'nde beyin kanamasından ölen Hollandalı Wilhelm Jacobus'un bağışlanan kalbiyle hayat bulan 19 yaşındaki Salih Derelioğ-lu'nun ‘‘hurda’’ya ayrılan kalbi, üç yaşındaki Ali Aydın'a hayat verdi.

  Çanakkale'nin Kuzupınar Köyü'nde rahatsızlanan Salih Derelioğlu'na, tedaviye alındığı Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi'nde kalp kasının bozulduğu, ancak kalp nakliyle yaşayabileceği belirtildi. Salih, bir yıl kalp bulunur umuduyla hastanede tedavi gördü. Yeşil kartlı olan Derelioğlu, parasızlık yüzünden ‘‘Kalp bulunur da yol parası bulamayıp İzmir'e dönemezsem’’ kaygısıyla evine gitmedi.

  TATİLDE BEYİN KANAMASI

  Bu sırada Hollandalı Wilhelm Jacobus, eşi Wilma'yla Dalyan'da tatil yaparken beyin kanamasından yaşamını yitirdi. Wilhelm Jacobus'un bağışlanan kalbi, İzmir'e getirildi ve Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Öztekin Oto'nun başkanlığındaki bir ekip tarafından umutma kalp bekleyen Salih'e nakledildi.

  Salih Derelioğlu'nun çıkarılan kalbinde sağlam olan kalp-akciğer arasındaki kapaklı damar ise aynı ekip tarafından Sernaz ve Bedran Aydın çiftinin üç yaşındaki çocukları Ali Aydın'a nakledildi.

  Salih Derelioğlu, yoğun bakım kliniğinde ikinci yaşama başlamanın sevincini yaşarken, çöpe atıldığını sandığı kalbinin ‘‘kullanılabilir’’ parçalarıyla küçük bir çocuğun hayat bulmasından çok mutlu olduğunu söymedi.

  Çok ölüm korkusu yaşadığını, çok acı çektiğini belirten Salih Derelioğlu, ‘‘Şimdi çok mutluyum, çok sevinçliyim. Çok acı çektim. Yatamadığım, sabaha kadar oturduğum geceler oldu. Ali de benim gibi beklemekten, acı çekmekten kurtuldu. Artık Ali benim kardeşim. Beni yeniden hayata döndüren herkese minnettarım’’ dedi.

  SAĞLIKLARI ÇOK İYİ

  Prof. Dr. Öztekin Oto, kalp nakli olmuş bir hastanın kullanılmaz haldeki kalbinden çıkarılan kapaklı damarın bir başka hastaya nakledilmesinin Türkiye'de ikinci kez kendisi ve ekibince gerçekleştirdiğini söyledi.

  Prof. Oto şunları söyledi: ‘‘Salih'in sağlık durumu çok iyi. Ali'nin kalbinde ise karıncıklar arasında büyük bir delik vardı, pulmoner atrezi dediğimiz kalple akciğer arasında damarın bulunmaması yüzünden henüz bir aylıkken ameliyat etmiştik. Şimdi o da çok iyi. Bu operasyonlar, bağışlanan organların hiçbir parçasının heba edilmeden hayat kurtarmak için kullanıldığının göstergesi.’’
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı