« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Wild Card için FIVB'de

(A) Milli Kadın Voleybol Takımı'nın Avrupa üçüncüsü olmasının ardından, Türkiye Voleybol Federasyonu Başkanı Erol Ünal Karabıyık'ın yaptığı açıklama, tüm gözleri Uluslararası Voleybol Federasyonları Birliği'ne (FIVB) çevirdi.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Karabıyık'ın, millilerin oynadığı üçüncülük maçının ardından yaptığı, “Sıra bende. Dünya Kupası'na 'wild card' almak için elimden geleni yapacağım” şeklindeki açıklamayla, olimpiyatlara vize veren Dünya Kupası'na katılmak için bir umut kapısı da aralanmış oldu. Karabıyık, milli takımın Dünya Kupası'na katılabilmesi için “wild card” alması yönündeki çalışmalarına başladı.

Bugüne kadar takım sporlarında henüz olimpiyatlara katılma başarısı gösteremeyen Türkiye, 2012 Londra Olimpiyatları'nda bu özlemi sadece voleybol ile giderebilecekken, gündeme gelen konuyla ilgili AA muhabirinin görüştüğü Erol ünal Karabıyık, “FIVB nezdinde girişimlere başladık, ancak bu politik bir durum. Bir kurala bağlı olmadığı için net bir şey söylemek çok zor” dedi.

FIVB'nin, wild card'a aday olan ülkelerden İtalya ve Sırbistan'ı Dünya Kupası'nda görmek isteyeceğini kaydeden Karabıyık, “Tamamen FIVB'de buna karar verenlerin tercihine kalmış bir şey, bu nedenle 'olur' ya da 'olmaz' diyemiyorum. Ben elimden geleni yapacağım. Üçüncülük maçının ardından ilk olarak FIVB Asbaşkanı Sırp Aleksandar Boricic ile görüştüm. Bugün tekrar telefonla görüşeceğiz, gerekirse gidip ziyarette bulunacağız” diye konuştu.

Karabıyık, “Wild card almamız durumunda Dünya Kupası'nda ilk 3'e girerek olimpiyatlara gitme şansımız nedir?” sorusuna ise “Burada alacağımız neticeden çok, kazanacağımız puanlar önemli. Dünya Kupası'nda alınacak puanlar kıta elemelerine taşınıyor. Bu puanlar bizim için son derece önemli” şeklinde cevap verdi.

Göllü: “Şansımız eşit”

Eski Kadın Milli Takımlar Sorumlusu Cengiz Göllü de Türkiye'nin diğer adaylarla şansının eşit olduğunu dile getirdi.

Türkiye'nin her yıl ne kadar çok ilerleme kaydettiğini tüm dünyanın kabullendiğini anlatan Göllü, “Bu nedenle wild card'a aday olan her ülke ile eşit şansımız olduğunu düşünüyorum. Biz, artık dünyada yenemeyeceğimiz bir takımın olmadığını kanıtladık. Kağıt üstünde bakıldığında Rusya, İtalya, ABD, Çin, Küba gibi ülkeleri mutlaka bir organizasyonda yendik. Onların ne kadar şansı varsa, bizim de o kadar şansımız var. Ancak, buna karar verecek olan FIVB. Bu nedenle bir şey söylemek zor” şeklinde konuştu.

Cengiz Göllü, Türkiye'nin wild card alsın ya da almasın, voleybolda artık hep yukarılara oynayacağını, dünyanın en iyi takımları arasında yer alacağını da sözlerine ekledi.

FIVB, derece ve yayın garantisi istiyor

Öte yandan, FIVB'nin resmi internet sitesinde yer alan açıklamada, wild card'ı alacak iki ülkeye, FIVB'nin yanı sıra Japonya'nın en büyük televizyon şirketi FUJİ TV ile Japonya Voleybol Federasyonu (JVA) yetkililerinin karar verdiği belirtiliyor.

Sitedeki açıklamada, takımların kıta şampiyonalarında elde ettiği derecelerin etkili olduğu kaydedilirken, aynı zamanda aday ülkeden yayın garantisi de isteniyor.
Bu arada, başkanlığını Çinli Wei Jizhong'un yaptığı FIVB'de, wild card'a aday ülkelerden Dominik Cumhuriyeti, Sırbistan ve İtalya'dan birer delege yönetim kurulunda yer alırken, ülkemizden bir temsilcinin bulunmaması, Türkiye adına bir handikap gibi gözüküyor.

Kupa Kasım ayında Japonya'da

Her 4 yılda bir yapılan ve 1991 yılından bu yana olimpiyat vizesi veren Dünya Kupası, ilk olarak 1973 yılında Uruguay'da düzenlendi. 1977'den itibaren organizasyonu tekeline alan Japonya, 9 kez ev sahipliği yaptığı kupada, bugüne kadar 1 altın ve 2 gümüş madalya kazandı. Küba 4 altınla başı çekerken, Çin'in 3 altın madalyasının bulunduğu organizasyonda son kupayı 2007'de İtalya kaldırdı.

Bu yıl 11'incisi gerçekleştirilecek 2011 Dünya Kadınlar Kupası, 4-18 Kasım tarihlerinde yine Japonya'da yapılacak. 12 takımın tek devreli lig usulüne göre mücadele edeceği kupaya katılım hakkı elde eden ülkeler arasında Kenya (Afrika şampiyonu), Cezayir (Afrika ikincisi), Brezilya (Güney Amerika şampiyonu), Çin (Asya şampiyonu), Japonya (Asya ikincisi), Kore (Asya üçüncüsü), ABD (Kuzey ve Orta Amerika ve Karayipler şampiyonu), Dominik Cumhuriyeti (Kuzey ve Orta Amerika ve Karayipler ikincisi), Sırbistan (Avrupa şampiyonu), Almanya (Avrupa ikincisi) bulunuyor.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz