Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Wikileaks'ten sızan ilginç Mübarek yorumu

  NYT
  28.01.2011 - 10:18 | Son Güncelleme: 28.01.2011 - 10:18

  Wikileaks belgeleri, Obama yönetiminin göreve gelmesinden kısa bir süre sonra ABD ile Mısır arasında yapılan gizli görüşmeleri ortaya çıkardı. Kahire’nin ABD Büyükelçisi Margaret Scobey tarafından Mart 2009’da gönderilen bir belgede, görevine kısa bir süre önce başlayan ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ile Mısır Devlet Bakanı Hüsnü Mübarek arasındaki görüşmeye yer veriliyor. Daha önce yayımlanan Wikileaks belgelerinde de ABD’li diplomat Francis J. Ricciardone’nin, 2006 yılında Kahire’de görevliyken Hüsnü Mübarek’in oğlu Cemal hakkında yaptığı oldukça ilginç yorumlara yer verilmişti.

   Dünya gündeminin nabzı Planet'te atıyor          

     

  Ricciardone, Cemal'in babasının yerine geçmek istemediğini, attığı her adımda hedefinin bu olduğunu açık ettiğini belirtmişti.

   

  Bugün yayımlanan son belgeye göreyse, Mısır, söz konusu görüşmede Clinton’dan tuhaf bir istekte bulundu. Bu istek, bir muhalefet liderinin hasta olduğu için hapisten çıkarılmasına izin veren Mübarek’e teşekkür edilmemesiydi.  

   

  Scobey, Clinton’a tavsiyede bulunarak, 2005 yılında tutuklanan ve hapse atılması dünyanın dört bir yanındaki ülkeler tarafından kınanan Ayman Nour’un bahsetmemesini rica etti.

   

  Wikileaks’in gözler önüne serdiği belgeler, ABD’nin en güvenilir Arap müttefikinin tutukladığı muhalifler ve blog yazarları hakkında endişe duyduğunu, ayrıca polisin karıştığı işkence olaylarına yönelik kayıt tuttuğunu gösteriyor.

   

  Gizli görüşmelerden birinde, Scobey, üç blog yazarını serbest bırakması için Mısır İçişleri Bakanına baskı yapıyor. Kendi elinden çıkan belgelerden bir diğerine göre ise Hıristiyanlıktan dönme birinin düğünü düzenleyen Kıptı bir papaza da baskı kuruyor. Bir diğer gizli girişimde Scobey üç ABD demokrasi yanlısı grubunun Mısır’da faaliyet göstermesi için talepte bulunuyor ancak Mısır bu talebi reddediyor.

   

  Belgelerde ayrıca, ABD Başkanı Barack Obama’nın, Bush yönetimi dönemindeki yaklaşımı değiştirerek Mübarek ile ilişkileri daha da geliştirdiği belirtildi. ABD güçlerinin Afganistan’daki komutanı General David Petraeus’un 2009’daki Mısır ziyareti için hazırlanan bir belgede ise ABD’nin kapalı kapılar ardında yapılan görüşmelerle “son yıllarda rutin hale gelen kamuoyuyla yüzleşmeyi engellediğini” ifade etti.

   

  Ancak, özel görüşmelerde oluşturulan baskı ile Mübarek’e açıkça sunulan desteğin oluşturduğu denge, son günlerde giderek bozuldu. Binlerce öfkeli Mısırlı sokaklara dökülürken, ABD, hakaretlere maruz kalan bir rejimle anılmanın endişesini yaşıyor.

   

  Belgeler, Obama’nın başkanlığının ilk yılında Mübarek’in ne kadar iyi bir müttefik olduğunu da gösteriyor. Mübarek’in, İran ile olan çatışmasında ABD’ye nasıl destek verdiği, İsrail ve Filistin arasında nasıl arabuluculuk yaptığı ve ABD’nin işgaline karşı olsa da Irak’taki zayıf hükümete nasıl destek verdiğinin detayları sunuluyor.

   

  Clinton’ın 2009 yılında Ortadoğu barış görüşmelerini canlandırmak için verdiği çabalarda, Mübarek en önemli rolü üstleniyor. Belgeler, İsrail ile Hamas arasında ateşkes yapılmasında, hatta yeraltı tünellerinden Gazze’ye silah kaçakçılığının yapılmasının engellemesinde Mübarek’in öne çıktığını gösteriyor.

   

  Belgeler, Mübarek’in İran konusunda “saplantılı” olduğunu ve ABD’lilere, Tahran’ın Hamas ve Hizbullah gibi kollarını kullanarak Fas körfezine kadar genişlemeye çalıştığı uyarısı yaptığını belirtiyor. Dahası, 29 Haziran 2009’da Petraeus ile yaptığı görüşmede, Mübarek, İran’ın Mısır içinde güçler oluşturmaya çalıştığını ifade ediyor. Petraeus, ABD’nin Körfez ülkeleri için aynı endişeyi taşıdığını ve önlem olarak Patriot füze savunma sistemlerinin konuşlandırılarak, bölgedeki F-16 savaş uçaklarının modernize edileceğini cevabını veriyor.

   

  DÜNYA BASININDA ÖNE ÇIKAN DİĞER MANŞETLER

   

  Planet'i Facebook'ta takip etmek için:
  http://www.facebook.com/#!/HurriyetPlanet

  Planet'i Twitter'da takip etmek için:
  http://twitter.com/HurriyetPlanet

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı