Dünya Haberleri

DÜNYA

  WikiLeaks mağdurlarına Amerikan kalkanı

  Hürriyet Haber
  08.01.2011 - 00:00 | Son Güncelleme: 07.01.2011 - 21:57

  ABD Dışişleri Bakanlığı, WikiLeaks’in yayınladığı diplomatik kriptolarda adı geçen yetkililerin, aktivistlerin ve işadamlarının güvenliği için harekete geçti. Bu kişilerin güvenliğinin tehdit altında olduğu gerekçesiyle ABD, korunmaları için daha güvenli bir yere nakillerini sağlıyor.

  New York Times Gazetesi’ne göre, bakanlık yetkilileri, henüz adı geçen kimselere bir tehdit gelmediğini ya da saldırı olmadığını, ancak birçok hükümet muhalifinin halihazırda baskı altında olduğunu açıkladı. Şimdiye dek bakanlıkla bağlantı kuran birkaç kişinin ya kendi ülkelerinde güvenli noktalara taşındığı ya da ülke dışına çıkarıldıkları belirtildi.
  Sızıntının ilk kurbanı
  Şimdiye dek yayınlanan belgelerden en çok zarar gören, Libya lideri Muammer Kaddafi’yle ilgili kişisel yorumlarda bulunan ABD’nin Libya Büyükelçisi Gene A. Cretz oldu. Geri çağrılan Cretz’in Trablus’a dönmesinin düşük bir ihtimal olduğu belirtiliyor. Dışişleri Bakanlığı’nın, Wikileaks’ın yüzde 90’ından fazlasını henüz yayınlamadığı 251 bin 287 belgeyle ilgili endişesi sürüyor. Bakanlık, Rusya Başbakanı Vladimir Putin’le ilgili yorumları açığa çıkan Rusya Büyükelçisi John R. Beyrle gibi diğer birçok diplomatın da risk altında olduğunu düşünüyor.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı