Gündem Haberleri

  Wikileaks: İngiliz bakan, Afganistan savaşında verilen kararları çürüttü

  Telegraph
  11.02.2011 - 11:42 | Son Güncelleme:

  Irak savaşı soruşturmasından sorumlu bakanın, Afganistan savaşı için verilen askeri kararları ABD'li yetkililere karşı çürttüğü ortaya çıktı.

  İngiliz ordusunun en üst düzey yetkilisi General Lord Dannatt’ın, Afganistan’da verilen kayıplara karşı daha fazla asker istemesinin ardından, Irak Soruşturması’nı organize eden bakanın ABD’ye bu konuda saptırıcı bilgiler verdiğini ortaya çıkardı.  

   

  Wikileaks belgelerine göre, İngiltere’nin Dış Politika ve Savunma Bakan Yardımcısı Margaret Aldred, Temmuz 2009’da ABD’li diplomatlarla gizli bir görüşme yaptı. Görüşmede, Lord Dannatt’ın, “daha fazla askere ihtiyaç olunduğu” konusunda yanıldığını belirtti.

   

  Aldred ayrıca, Savunma Bakanlığı tarafından seçilen bir komitenin, “Afganistan’da daha fazla helikoptere ihtiyaç duyulduğu” yönündeki raporunun da gerçekleri yansıtmadığını belirtti.  

   

  Aldred, yanlış beyanlarda bulunmasından bir ay önce, Irak soruşturmasından sorumlu bakan olarak atandı. Görevi kapsamında, ifade için tanık çağırmak, delil talep etmek ve ifadelerin yapılacağını zamanı belirlemek yetkileri elde etti.

   

  Belgeler, İngiltere’nin eski başbakanı Gordon Brown’un, başbakanlığın en zor dönemlerinde kendisine yapılan danışmanlığı da gözler önüne serdi. Sadece 10 günde 15 askerin öldüğü Temmuz 2009’da, Lord Dannatt, Afganistan’da daha fazla askere gerek duyulduğunu belirtti.

   

  Ancak, ABD’li diplomatlarla görüşen Aldred, “daha fazla asker ve helikopterin fazla bir şey değiştirmeyeceğini” öne sürdü. Belgede geçen ifadeler şöyle:

   

  “Aldred, asker veya helikopter sayısının artırılması gibi ek ‘değişikliklerin’, savaş alanında fazla bir şey değiştirmeyeceğini veya Afganistan’da alınacak zaferi kolaylaştırmayacağını belirtti… General Dannatt’ın daha fazla asker talep etmesi hakkında, Aldred, Afganistan’da konuşlandırılacak asker sayısını, Savunma Bakanı’na danıştıktan sonra sadece Başbakanın belirlediğini söyledi.”

   

  Belgede ayrıca, Aldred’in Muhafazakar ve Liberal Demokrat Parti’nin oluşturduğu koalisyonu, Brown’un Afganistan politikasını beğenmedikleri için eleştirdiği yer alıyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı