Gündem Haberleri

  Wikileaks Dışişleri Bakanlığı bilgi paylaşım aracını ifşa etti

  Washington Post
  03.01.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Wikileaks, ABD Büyükelçiliklerine ait 250 binden fazla belgeyi kamuoyuna sızdırmadan önce, belgelerin bulunduğu belleğin varlığı çok az diplomat tarafından biliniyordu.

  Dünya gündeminin nabzı Planet'te atıyor

   

  “Net-Centric Diplomacy” adıyla bilinen bellek, ABD’nin karşısındaki tehditleri ortaya çıkarmaya yarayan hızlı bilgi paylaşım sistemi olarak kullanılıyordu.

   

  Milyonlarca insan, ABD’ye ait milyonlarca belgenin Wikileaks’in malı haline geldiğine tanık oldu. Ancak çok az araştırmacı yaşanan sızıntıda Net-Centric Diplomacy sisteminin oynadığı kritik rolün farkına varabilmiş durumda.

   

  Kafa karıştıran bir tasarıma sahip olan Net-Centric Diplomacy sistemi, barındırdığı Dışişleri Bakanlığı belgeleri arasında, ABD hükümetinin yabancı liderler ve diplomatlarla yaptığı en önemli yazışmaları da bulunduruyor.

   

  Ancak Dışişleri Bakanlığı yetkilileri ve bilgi güvenliği uzmanları, sistemin yetersiz güvenliğe sahip olması nedeniyle, Pentagon çalışanları tarafından erişim yapılabildiğini, böylece çok büyük miktarda bilgiye ulaşılabildiğini belirtti. Uzmanlar, ABD’nin küresel alanda büyük bir krizle karşı karşıya kalmasının sebebini, Net-Centric Diplomacy sistemindeki açıktan kaynaklandığını vurguladı.

   

  Böylece, 2005 yılında Ulusal Güvenlik ve Savunma Bakanlığı tarafından istihbarat ve askeri yetkililerin daha etkin bir bilgi paylaşımı sistemi oluşturulması için başlattığı Net-Centric Diplomacy, verdiği açıklar nedeniyle tarihin en büyük bilgi sızıntısı krizine yol açmış oldu.

   

  Savunma Bakanlığı sözcüsü P.J Crowley, oluşturulan sistemin 11 Eylül sonrasında ihtiyaç duyulan bilgi paylaşımı konseptiyle uyumlu olduğunu belirtti. Crowley, “bunun yapılmasına karar verildi ve Pentagon da parasını ödedi” dedi.

   

  HATALARLA DOLU SİSTEM

  Net-Centric Diplomacy sistemi 2006’da hayata geçti ve Savunma Bakanlığı’nın “Secret Internet Protocol Router Network” adındaki dev sistemine bağlandı. Kısa bir zaman içinde, güvenlik yetkisi bulunan yaklaşık yarım milyon hükümet çalışanı ve müteahhit dünyanın dört bir yanından diplomatik belgelere ulaşıldığı bilgisayar terminallerine erişim şansı elde etti.

   

  Savunma Bakanlığı’nın yeni veri tabanı işbirliği bütünleşmesi alanında büyük bir başarı olarak kabul edildi. Ancak sistemdeki kusurlar 2007’nin sonuda dek fazla dikkat çekmedi. İki Savunma Bakanlığı yetkilisine göre, en büyük hatalardan biri, hassas bilgiler içeren belgelerin konulması gerekli değerlendirme yapılmadan veri tabanına eklenmesiydi.

   

  Bilgisayarları Net-Centric veri tabanındaki belgelere yönlendiren SIPDIS (gizli internet protokolü dağılımı) gibi kodlar, istihbarat ve ordu yetkililerinin binlerce belge ile diğer dokümanlara ulaşabilmesini sağladı.

   

  YETERLİ ÖNLEM ALINMADI

  Bazı Savunma Bakanlığı yetkilileri, veri tabanına izinsiz giriş yapılmasına yönelik endişelerini belirtti ancak bu uyarıların ağırlıklı olarak özel hayatın mahremiyetini ilgilendirdiği ifade edildi.

   

  Ayrıca, Bakanlık veri tabanına ulaşan yüz binlerce kullanıcı için bireyse şifreler belirlemedi ve bağımsız denetleme sistemi oluşturulmadı.

   

  Bakanlık, kullanıcıların harici disk ve CD’ler aracılığıyla önemli bilgileri indirmesini engellemek için gerekli önlemleri aldı. Ancak, diğer kurumların, bakanlığın veri tabanındaki bilgilere ulaşabilmesi aşamasında hiçbir önlem uygulanmadı.

   

  ABD’li uzmanlar, Basra Körfezi’ndeki ABD üssünde görev yapan istihbarat uzmanı Bradley Manning’in, Kuveyt’teki bir bilgisayar terminalinde CD’lere yüklediği bilgileri Wikileaks’e sızdırdığına inanıyor. Sızıntının yaşanmasının ardından, güvenlik yetkilileri Net-Centric Diplomacy sistemine tüm dış erişimi kesti.

   

  Ancak, sızıntının çok daha büyük bir boyutta yaşanmış olabileceği anlaşıldı. Mayıs ayında, Obama hükümetinin en üst düzey istihbarat subayı Dennis Blair, Net-Centric sistemiyle erişilebilen veri tabanının genişletilmesini önerdi. Ancak Clinton bu öneriyi reddetti.

   

  Bu yazı "WikiLeaks cable dump reveals flaws of State Department's information-sharing tool" başlıklı makaleden derlenmiştir.

   

  Planet'i Facebook'ta takip etmek için:
  http://www.facebook.com/#!/HurriyetPlanet

  Planet'i Twitter'da takip etmek için:
  http://twitter.com/HurriyetPlanet

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı