Gündem Haberleri

  WHO: Hastalığın insandan insana geçme olasılığı henüz yok

  NEW YORK, (DHA)
  12.01.2006 - 12:25 | Son Güncelleme:

  Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) kuş gribi hastalığı üst düzey koordinatörü Dr. David Nabarro, kuş gribi ile ilgili Türk hükümetinin olaya zamanında müdahale ettiğini ve olayı kontrol altına almak için çok iyi çalıştığını söyledi.

  ABD’nin New York şehrindeki Birleşmiş Milletler merkesinde dün basının karşısına çıkan, Nabarro, kuş gribi ile ilgili gelişmeleri değerlendirdi. BM ile WHO arasındaki koordinasyonu sağlayan en üst düzey yetkili olan Nabarro, Türkiye’nin doğusunda görülen ve kontrol altına alınmaya başlanan kuş gribinin insandan insana geçme olasılığının henüz görülmediğini ve böyle bir durum karşısında tedbirli olmak gerektiğini belirtti. Kanatlı hayvanlarla temas edilmemesi konusunda ciddi uyarıda bulunan Nabarro, bu hayvanlarının süratle itlafının gerçekleşmesi için Türk hükümetinin seferber olduğunu kaydetti. Özellikle bu tür salgın hastalık riski taşıyan virüslerle ilgili hükümetlerin vatandaşlarını bilgilendirmeleri gerektiği üzerinde duran David Nabarro, bu bilgilendirmenin her dilde yapılması gerektiğini söyledi.

  SEYAHAT YASAĞINA GEREK YOK

  Türkiye’ye gelen yabancı turistler için her hangi bir tehlike olmadığını da sözlerine ekleyen Nabarro, "Bu konuda ben yetkili değilim, ancak şu anda Türkiye’ye giriş çıkışlarda herhangi olağanüstü bir tedbir gerekli değil" dedi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı