Teknoloji Haberleri

  Whatsapp'tan sonra Viber da uçtan uca şifreleniyor

  Hürriyet Haber
  19.04.2016 - 20:03 | Son Güncelleme:

  Whatsapp'ın geçtiğimiz günlerde gelen güncellemeyle birlikte herkesi şaşırtan bir kararla uçtan uca yeni bir şifreleme sistemine geçmesi ve sohbetleri korumaya alması rakip yazılımlara da ilham kaynağı oldu. İlk olarak Viber, Whatsapp'ın yaptığının aynısını yaparak, sohbetleri tamamen uçtan uca şifrelediğini duyurdu.

  Whatsapp'ın son güncellemesiyle birlikte yapılan tüm sohbetler eskisine göre çok daha korunaklı bir hale geldi ve konuşma kayıtları 'uçtan uca' şifrelendi. Whatsapp'ın özellikle FBI'ın iPhone'ların şifresini çözmek için Apple ile davalık olması ve sonrasında kendisine gelmesine inat hayata geçirdiği yeni şifreleme sistemi kullanıcılar tarafından da ilgiyle karşılanmışken, şirketin en büyük rakibi Viber de bu duruma kayıtsız kalamadı.

  Whatsapptan sonra Viber da uçtan uca şifreleniyor

  Viber da artık tüm konuşmaların uçtan uca şifreleyerek iki taraf arasında güvenli iletişimi sağladıklarını açıkladı.

  WhatsAppın şifreleme işlevi ne işinize yarayacakWhatsApp'ın şifreleme işlevi ne işinize yarayacak?

  Viber üzerinden başlattığınız bir gizli sohbet, pin kodu veya iOS platformunda parmak izi ile korunarak telefonuzu kurcalayan bir başkası tarafından görülemiyor.

  iOS, Android ve Windows Phone işletim sistemlerinin yanı sıra bilgisayarlarda kullanılabilen Viber, 700 milyondan fazla kullanıcısı ile sesli ve görüntülü görüşme imkanının yanı sıra, grup sohbetlerine olanak tanıyor.

  Etiketler: uygulama
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı