Teknoloji Haberleri

TEKNOLOJİ

  Whatsapp'ta sahte mesaj cep'leri boşaltıyor

  Hürriyet Haber
  05 Ocak 2016 - 08:17Son Güncelleme : 05 Ocak 2016 - 08:20

  WhatsApp üyeliğinizi yenilemeniz gereken mesajı görür görmez silin, dolandırılmanız işten bile değil!

  WhatsApp, bir kez daha kredi kartı numaranızın peşindeki sahtekarların hedefi oldu. Peki bu tür saldırılardan nasıl korunabilirsiniz?

  Şu an kullanıcıları etkisi altına almış olan sahtekarlıkta size WhatsApp üyeliğinizi yenilemenizi söyleyen bir mesaj geliyor. Ancak bu mesaj, aslında sahte olan, iyi kamufle edilmiş bir tuzak. Mesaj içerisindeki bağlantı "Whatsapp.com" şeklinde görünse de dokunduğunuzda başka bir bağlantıya gidiyor. Bunun nedeni sahtekarların asıl web sitesini HTML kodunda gizlemiş olması.

  Whatsappta sahte mesaj cepleri boşaltıyor

  WhatsApp smiley ile çökertilebiliyorWhatsApp smiley ile çökertilebiliyor

  Bağlantıya dokunduğunuzda kredi kartı bilgilerinizi girebileceğiniz sahte bir sayfa açılıyor. Üyeliğinizi yenilemeye yönelik bir sayfa gibi görünse de bilgilerinizi gördüğünüzde üyeliğiniz yenilenmiyor; aksine verileriniz saldırganların eline geçmiş oluyor.

  Mesaj şu an İngilizce olarak dağıtılıyor, ancak Türkçeye çevrilmemesinin önünde herhangi bir neden yok. Mesajı biz Türkçeye çevirirsek, içerisinde şunlar yazıyor: "Dikkat! WhatsApp Messenger üyeliğiniz bitmektedir...". Bu tür bir mesaj aldığınızda içerisindeki bağlantıya dokunmadan, mesajı silmenizde büyük fayda var.

  WhatsApp'ın size mesaj göndererek duyuru yapmak gibi bir yönteme başvurmadığını da vurgulayalım. Üyelik bilginizi WhatsApp ayarlarınız altındaki Hesap bölümünden görüntüleyebilir ve uzatabilirsiniz.

  İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: EN İYİ WHATSAPP NUMARALARI

  Etiketler: whatsapp , sosyal medya , telefon
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı