Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Wembley rüyası bitti

GALATASARAY Yönetimi, takımını iyi tanıyor. Çünkü iki gün evvel Real Madrid rövanş maçı dahil, İstanbul’da oynayacağı maçların biletlerini aynı pakete sokarak sattı ve bitirdi.

Bu şu demektir; İlk maçta alınacak kötü bir sonuç, rövanş maçı biletlerini elde bırakabilir. Bu lig maçlarına tesir eder...
Bu iş, dün gece bitti. ‘Parçalarsın, katlarsın, bölersin’ edebiyatı... Arabaya vereceğin ara gaz, eğer motorun hazır değilse ayağını bırakın gaz pedalına basmayı, öyle basarsın ki ayağın kaportadan dışarı çıkar.

Gollerde markaj ‘sıfır’

FUTBOL çok bilinmeyenli bir oyun değil. Daha da önemlisi, futbolda temel kaideler var. ‘Çok adamla hücum edersen, çok gol atamazsın. Çok adamla defans yaparsan, gol yemezsin’ diye bir kanun yok. Galatasaray’ın yediği ilk 2 gole bakın, ikisinde de Galatasaray 5 kişi, rakip 2 kişi... Peki o zaman gol yeme sebebin ne? Cevabı çok basit... Ne alan markajı yapabiliyorsun, ne adam markajı... Eğer bu ikisini de yapamıyorsan, Şampiyonlar Ligi’nde buralara gelmen bile mucize... Haddini bileceksin, fazla uçmayacaksın.
Ronaldo ile Burak’ı karşılaştırdılar... Bakın bakalım, Ronaldo maçın genelinde hem hücumda hem defansta nerelere gitmiş gelmiş... Burak nerelere gitmiş gelmiş.

Fark açılabilirdi

REAL Madrid ve Mourinho, herhalde hayatlarının en kolay gollerini atmışlardır dün gece... Galatasaray bir tane pozisyon yakaladı dakika 43’te... O da Eboue ile... İki takım arasında bırakın kadro yapısını, futbol mantalitesi olarak büyük fark vardı. Bence bu fark, skora yansımadı. Real Madrid biraz işi garantiye alarak oynamasa, farkı 5’e, 6’ya çıkarabilirdi.
Sneijder de, Drogba da, bu turda Galatasaray’a daha faydalı olmalıydı. Belki de geç gelmeleri, bu neticeyi doğurdu. İstanbul’da ne olur? Galatasaray’ın iyi futbol oynaması hiç olmazsa galip gelmesi gerekir. O zaman acıyı biraz azaltırlar.

Hızlı oynamadılar

HAKEM genelde iyi maç yönetti. Ufak tefek hatalar yapmadı mı, yaptı. Ama yaptığı hatalar, Galatasaray takımının yaptığı hataların yanında solda sıfır kaldı. Dün gece Galatasaray yenilebilirdi, normal... Ama daha iyi mücadele edip, daha iyi oynaması gerekirdi. Çok ağır oynadılar. Ve maalesef biraz da iptidai...

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI