WEF: Küresel güç olan Türkiye’nin Davos’a dönmesine çok sevindik

Hürriyet Haber
27 Ocak 2011 - 00:00Son Güncelleme : 26 Ocak 2011 - 21:56

Dünya Ekonomik Forumu’nun (WEF) Başkanı Klaus Schwab, Türkiye’nin G-20’nin etkin üyelerinden ve küresel bir güç olduğunu belirterek, “2 yıl aradan sonra Türkiye’nin Davos’a dönmesine çok sevindim” dedi.

DÜNYA Ekonomik Forumu’nun (World Economic Forum-WEF) kurucusu ve Başkanı Klaus Schwab, Türkiye’nin, iki yıl aradan sonra Davos’a dönmesinin kendilerini çok sevindirdiğini söyledi. Schwab, Türkiye’den bu yılki resmi üst düzey katılımın çok olumlu olduğunu ifade etti. Schwab, Davos’un eski katılımcılarından Türkiye’nin, bu nedenle, her yıl WEF’in aranan ülkesi olduğunu kaydetti.

Küresel güç

Türkiye’nin, küresel ekonomik krizde başarılı bir sınav verdiğini belirten Schwab, ülkenin küresel bir güç konumuna geldiğini de ifade etti. Türkiye’nin, G-20 gibi güçlenen bir grubun en etkin üyelerinden biri olduğunun altını çizen Schwab, bu pozisyonuyla, yeni küresel ekonominin şekillenmesinde katkı sağladığını vurguladı. Schwab, Türkiye’nin sadece ekonomik olarak değil, siyasi anlamda da, barış ve istikrar açısından önemli gayret sergilediğini belirtti.

41’inci toplantı

Klaus Schwab, bu yılki zirvede, küresel ekonominin önündeki yeni gerçeklere vurguda bulunarak, küresel sorunların çözümüne yönelik ortak normların belirlenmesinin önemine dikkat çekiyor. 1972-2002 yılları arasında Cenevre Üniversitesi’nde işletme profesörlüğü yapan Schwab, 1971 yılında Dünya Ekonomik Forumu’nu kurdu. Schwab, WEF’in amacının, “Dünyanın durumunu düzeltmek, geliştirmek” olarak açıklıyor. Bu yıl 41. defa yapılan WEF, her yıl dünyanın önde gelen politikacıları, işadamları ve entellektüelleri katılarak küresel sorunlara çözüm arıyorlar. Davos’ta Türkiye’yi bu yıl, Devlet Bakanı Ali Babacan temsil ediyor.

2 bin 500 katılımcı

30 Ocak’a kadar sürecek olan Davos Dünya Ekonomik Forumu’nda 100’ün üzerinde yaklaşık 2 bin 500 katılımcı yer alacak. Uluslararası iş dünyasından da 1400’ü aşkın, küresel düzeyde etkili işadamının katılması bekleniyor. Ayrıca, 19’u, G-20 içinden olmak üzere 35 devlet ya da hükümet başkanı ile Hükümet yetkilisinin zirveye katılacağı belirtiliyor. Zirvenin bu yılki ana temasını, “Yeni Gerçek İçin Paylaşılan Normlar” konusu oluşturacak.

Ekonomik büyüme

Davos’ta ekonomik büyüme konusu odak noktalarından biri olurken, ekonomik toparlanma ve krizden çıkış yolları da aranacak. Daha önemlisi, bir daha bu türden derin krizlere yakalanmamak için yeni mekanizmalar aranacak. Gelişmekte olan ülkelerin ağırlıklı olduğu Asya, Afrika ve Güney Amerika ülkeleri 2010 yılını ekonomik büyüme yaşayarak atlatırken, Avrupa ve Kuzey Amerika’da durgunluk gözleniyor. Dünya ekonomisinin geleceğini sanayileşmiş 7 ülke değil, G-20 belirliyor ve işte bu durum da zirvenin ana temalarından biri olan “Yeni Gerçeği” oluşturuyor.

‘Risk Tepki Ağı’ oluşturulacak

DAVOS’ta, küresel krizleri, meydana gelmeden önce, küresel işbirliği ile önlemeyi amaçlayan “Risk Tepki Ağı” oluşturulacak. Yeni küresel düzende, sanayileşmiş ülkelerden çok, Gelişmekte olan ülkeler ve G-20’nin oluşturduğu yeni oluşum, “Yeni Gerçek” olarak tanımlanıyor. Ortak kurallar ise yeni küresel düzende, işbirliği imkanlarına yönelik ortak kuralların oluşturulmasını amaçlıyor.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı