Dünya Haberleri

DÜNYA

  Washington'ta Türk pazarına yoğun ilgi

  Hürriyet Haber
  15.11.2009 - 10:15 | Son Güncelleme: 15.11.2009 - 10:15

  ABD'nin başkenti Washington'da açılan Türk pazarı, gerek burada yaşayan Türkler, gerekse Amerikalıların yoğun ilgisini gördü.

  Washington Türk Kadınlar Derneğinin Thomas W. Pyle adlı bir ortaokulda düzenlediği pazarda, baklavadan lokuma, takı ürünlerinden nazar boncuğuna, kilimden dönere kadar çok sayıda Türk ürünü, ziyaretçilerin beğenisine sunuldu.

  Saz grubu eşliğinde türkülerin söylendiği ve bir Türk bakkalının da yer aldığı pazarda, Amerikalıların özellikle dönere, kahve falına, bilezik ve nazar boncuklarına ilgi gösterdiği gözlendi.

  Derneğin 10 yıldır başkanlığını yapan Emel Dizdar, AA muhabirine, her yıl düzenledikleri pazardan sağlanan geliri Türkiye'deki Köy Okulları Yardımlaşma Derneği, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği ve kendilerine ait iki körler okuluna, bir kısmını da ABD'de çocukların eğitimiyle ilgili bazı kuruluşlara gönderdiklerini bildirdi.

  Washington Türk Kadınlar Derneği hakkında da bilgi veren Dizdar, üyelerinin gönüllülük esasına göre çalıştığı derneğin 45 yılık bir dernek olduğunu, İstanbul'da bir "kardeş derneklerinin" bulunduğunu, Türkiye'de şimdiye kadar birçok okul yaptırdıklarını, ihtiyacı olan okullara fen ve bilgisayar laboratuvarları, kütüphane gibi alanlarda yardımlar sağladıklarını, ayrıca kadınlar için okuma-yazma kursları düzenlediklerini anlattı.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı