Gündem Haberleri

  Washington'dan Barzani'ye Türkmen tokadı

  Hürriyet Haber
  11.07.2007 - 10:43 | Son Güncelleme:

  Irak politikasında Kürtlere ağırlık veren ABD, bu politikasında önemli bir değişikliğe gitti.

  ITC heyeti en büyük sürprizi Pentagon'da yaşadı. ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Peter Pace, Ergeç başkanlığındaki Türkmen heyetini bizzat Pentagon'un koridorlarında karşılayıp, "Sayın Başkan hoş geldiniz, sizi burada görmek bizim için bir onurdur" dedi.

  BUSH'A BU KADAR YAKINSINIZ

  Türkmen heyetinin Washington'daki ikinci önemli durağı, Başkan Bush'un tüm dünya politikalarının belirlendiği Ulusal Güvenlik Konseyi oldu. Türkmen heyetini kabul eden Ulusal Güvenlik Konseyi'nin Irak masasından bir yetkili, bu ziyarete ne kadar önem verdiklerini şu sözlerle dile getirdi:

  "Bakın 50 metre ötede Beyaz Saray. Başkan Bush'un evi. İşte siz Türkmenler Beyaz Saray'a bu kadar yakınsınız."

  WASHINGTON'A TÜRKMEN TEMSİLCİLİĞİ

  Türkmen heyeti, ABD Dışişleri Bakanlığı'nda da kabul gördü. Irak masası ve Ortadoğu yetkilileriyle önemli temaslar yapıp, kendi görüşlerini anlatma fırsatı buldu. Amerikalı yetkililer Türkmenlerin anlattıklarını tek tek not edip, bundan böyle Washington ile yakın temas içinde olmalarını söyleyerek, bir temsilcilik açmalarını önerdiler. Bu öneri üzerine Başkan Ergeç, heyet içinde yer alan ITC'nin İngiltere temsilcisi Asıf Serttürkmen’i Washington'da da bir temsilcilik kurması için görevlendirdi. ITC'nin Washington temsilciliğinin kısa süre içinde açılması bekleniyor.

  KERKÜK'TE REFERANDUM ERTELENEBİLİR

  Türkmen heyeti, ABD temaslarında özellikle mevcut koşullarda Kerkük'te referanduma gidilmesinin sakıncalarını anlatarak, "Günümüz koşullarında Kerkük'te referanduma gidilmesi son derece tehlikeli bir oyun olur" mesajını verdi. Türkmen heyetinin endişelerini paylaşan ABD'li yetkililer, Kürt grupların bu sonbaharda yapmak istedikleri Kerkük referandumunun erteleneceği sinyalini verdiler.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı