Dünya Haberleri

DÜNYA

  Washington'da sürpriz Kıbrıs görüşmesi

  Zeynep GÜRCANLI
  07.12.2009 - 10:10 | Son Güncelleme:

  WASHİNGTON - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a ABD ziyaretinde eşlik eden Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Washington’a iner inmez çalışmaya başladı. Gezi programında hiç görülmeyen, sürpriz bir görüşme yaptı;

  Zeynep Gürcanlı YAZIYOR

  Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs özel temsilcisi Alexander Downer ile bir araya geldi.

   

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ABD Başkanı Obama ile görüşme gündeminin başında Afganistan ve PKK’yla mücadele var.

   

  Ancak Davutoğlu’nun, daha Washington’a gelir gelmez yaptığı bu sürpriz görüşme, ürk tarafının görüşme sırasında Kıbrıs sorununu da açacağını gösteriyor.

   

  KIBRIS AÇILIMI

  Türk tarafı, Ermeni açılımı, komşularla sıfır sorun gibi adımlarından ardından, şimdi de Kıbrıs’ta harekete geçmeye hazırlanıyor.

   

  KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat’ın geçen hafta Ankara’ya yaptığı ziyaret sırasında, Kıbrıs’ta Türk tarafının kemikleşmiş politikalarına dokunmadan, “ne gibi esneklik yapılabileceği” masaya yatırılmıştı. Ortaya da Ada’da Kıbrıslı Türk ve Rumların birlikte yaşamaları halinde yönetimi nasıl paylaşacaklarına ilişkin başlıkta 9 atılabilecek adımdan oluşan bir plan çıkmıştı.

   

  Bu planın ana unsurlarının, gerek BM, gerekse ABD ile paylaşılması, “Türkiye Kıbrıs’ta da esnekliğe hazır” mesajı verilmesi amaçlanıyor.

   

  Nitekim, Başbakan Erdoğan da Obama ile görüşmede Kıbrıs’ta dünyanın güçlü ülkesi ABD’den beklentiyi, şu ana kadar uzlaşmaz tutum içinde olan Rumlara baskıyı arttırması olarak ifade edecek.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNANLAR

   Sayfa Başı