Dünya Haberleri

  Washington'da Küba bayrağı 54 yıl sonra asıldı

  AA / hurriyet.com.tr
  21.07.2015 - 00:15 | Son Güncelleme:

  Küba’daki 1959’daki devrimin ardından 1961 yılında kesilen ABD ile bu ülkenin ilişkileri dün resmen yeniden başladı. Başkent'te Küba Büyükelçiliği'nin açılmasının ardından ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Kübalı mevkidaşı Bruno Rodriguez'le bir araya geldi. Kerry, Rodriguez'in Washington'da bulunmasını "bariyerleri yıkan tarihi bir gün" olarak değerlendirirken, ortak basın toplantısına 'Guantanamo' atışması damga vurdu.

  Küba’nın ABD’deki alt düzeydeki temsilciliği dün yeniden büyükelçilik olarak faaliyete geçti. Büyükelçiliğe diplomatik ilişkilerin kesildiği 1961 yılında kaldırılan aynı Küba bayrağı asıldı.

  Washington'da Küba Büyükelçiliği'nin resmi olarak açılmasının ardından ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Kübalı mevkidaşı Bruno Rodriguez ile yaptığı görüşme sonrası ortak bir basın toplantısı düzenledi. Kerry, 1958 yılından beri ilk defa bir Kübalı Dışişleri Bakanı'nın ABD Dışişleri Bakanlığı'na ziyarette bulunduğunu belirterek, bu durumdan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

  'BARİYERLERİ YIKAN TARİHİ BİR GÜN'


  Kübalı mevkidaşının Washington'da diplomatik görüşmelerde bulunmasını, "bariyerleri yıkan tarihi bir gün" olarak değerlendiren Kerry, "Elbetteki bu gelişmeler iki devlet arasındaki birçok meselenin hallolduğu anlamına gelmemektedir. Fakat şunu söyleyebilirim ki, soğuk savaş biteli çok oldu ve iki ülkenin menfaati adına yakın ilişkiler kurmak önemlidir. Bu bağlamda, bizler de bu normalleşme sürecine katkıda bulunmak için gerekli girişimlerde bulunuyoruz" diye konuştu.

  Washingtonda Küba bayrağı 54 yıl sonra asıldı

  Küba Dışişleri Bakanı Bruno Rodriguez ise 17 Aralık'ta başlayan ikili görüşmeler bağlamında iki ülke arasında katedilen mesafeden övgüyle bahsederken ABD tarafından beklentilerini de dile getirdi.

  Rodriguez, "Halihazırda Küba'nın başından beri teröre destek veren ülkeler listesinde olmaması gerekirken, nihayet bu listeden çıkarıldık. Bize uygulanan yaptırımların tamamen kaldırılması yönünde beklentilerimiz var. Ayrıca, illegal bir şekilde ele geçirilmiş Guantanamo'nun bize iade edilmesini talep ediyoruz" dedi.

  TOPLANTIDA GUANTANAMO GÜNDEMDE GELDİ

  Rodriguez, ABD'nin kendi sınırları dışında sahip olduğu en eski askeri üstlerden biri olan ve 1903 yılında İspanya ve Amerika savaşı sonrası yapılan bir anlaşmayla Küba'nın elinden alınarak ABD'nin bir üssü haline gelen Guantanamo'nun kendilerine geri verilmesi hususunu tekrar gündeme getirdi.

  Kübalı diplomatın bu sözleri üzerine Kerry, "Küba'nın Guantanamo konusundaki hassasiyetlerini çok iyi anlıyoruz, geleceğin neler getireceğini elbette bilemeyiz fakat şu anda bizim ajandamızda bu mesele yok" dedi.

  Bazı konuların Küba diplomatları tarafından bir an önce halledilmek isteniyor oluşuna karşı, kendilerinin de Küba heyetinden beklentileri olduğunu vurgulayan Kerry, "Bu süreç içinde elbette iki ülke arasında fikir ayrılıkları olacaktır, sonuç olarak geç bile kalınmış bir adım atılmaktadır" ifadesini kullandı.

  KERRY 14 AĞUSTOS'TA HAVANA'DA

  Dışişleri Bakanı Rodriguez'in Washington'da Küba Büyükelçiliği'nin açılışı sebebiyle yaptığı ziyarete karşılık, Kerry'nin de 14 Ağustos'ta Küba'ya giderek, Havana'daki ABD Büyükelçiliği'nin resmi açılışını yapması bekleniyor.

  Bu ziyaret sayesinde, 1945 yılından beri ilk defa ABD'li bir Dışişleri Bakanı Küba'ya adım atmış olacak.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı