Washington Times: ABD, KKTC’yle doğrudan ticarete başlayacak

Hürriyet Haber
22.02.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

ABD’nin Kıbrıslı Türklerle doğrudan ticareti başlatmaya hazırlandığı belirtildi. Washington Times gazetesi, "ABD Kıbrıslı Türklerle ticaret yapmaya hazır" ifadesini kullandı.

Gazeteye konuşan ABD yetkilisi de "Doğrudan ticareti kolaylaştırmak için doğrudan yardım sağlıyoruz" dedi. Washington Times gazetesi, Nicholas Kralev imzalı haberinde ABD’nin Kıbrıslı Türklerle doğrudan ticarete hazırlandığını yazdı. Gazete, "ABD, 30 yıl önce Türkiye tarafından işgal edilmesinden bu yana ilk kez Kuzey Kıbrıs ile doğrudan ticareti başlatmaya hazırlanıyor" ifadesini kullandı. Gazete, ABD’nin Rum Yönetiminin yavaş yavaş tanıma olacağı gerekçesiyle karşı çıktığı adımları atmaya hazırlandığını belirtti. ABD hükümetinin ve şirketlerinin halen Kıbrıslı Türkler ile potansiyel ihracatçıların uygulamalarının dünya standartlarına yükseltilmesi için ortak çalışmalar yaptıklarını kaydeden gazeteye konuşan bir ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilisi de, ABD’nin Kuzey Kıbrıs’ın izolasyonunun hafifletilmesini adanın yeniden birleştirilmesinin en iyi yolu olarak gördüğünü söyledi.

DOĞRUDAN YARDIM:

Yetkili, "Doğrudan ticari kolaylaştırmak için doğrudan yardım sağlıyoruz. Halen Kuzey ile Güney arasındaki ekonomik farkı oldukça büyüktür. Birleştirmek için bu farklılıkları azaltmak lazım" diye konuştu. Washington Times, Washington and Londra’nın doğrudan ticarete izin verilmesi çağrısında bulunduklarını ancak Rum Yönetiminin Kuzey’de üretilen malların Güney’deki limanlar üzerinde ihraç edilmesini istediğini anımsattı.

FİİLİ TANIMA OLACAK:

Bu arada, Washington Times’e konuşan Rum Yönetiminin Washington Büyükelçisi Euripides Evriviadis ise, Kuzey Kıbrıs’taki limanların açılmasının KKTC’yi "fiilen" tanıma anlamına geleceğini savundu. İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw’un KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile makamında görüşmesi gibi temasların KKTC’nin meşruluğunu arttırdığını öne süren büyükelçi, "ABD, Kıbrıs’a Türkiye ile olan stratejik ilişkileri açısından bakıyor" iddiasında bulundu.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı