Dünya Haberleri

DÜNYA

  Washington Post'a ‘Ermeni tasarısı ilanı’

  Salih ZEKİ/ WASHINGTON, (DHA)
  07 Ekim 2007 - 02:00Son Güncelleme : 07 Ekim 2007 - 09:37

  Başbakan Erdoğan'ın dün Başkan Bush'u "ilişkilere zarar verir" diye uyardığı "Ermeni tasarısı"yla ilgili olarak Türkiye'nin Washington Büyükelçiliği de Washington Post'a tam sayfa ilan verdi. İlanda, Kongre üyelerine çağrı yapılırken söz konusu tarihi olaylara açık ve objektif bakış getirilmesi yönünde Türkiye’nin çabalarına destek istendi.

  ABD Temsilciler Meclisi ve Senato'da bekleyen Ermeni tasarılarına ilişkin ilanın başında Türk ve Amerikan bayraklarının yan yana bulunduğu görüldü. ‘Amerikan Kongre Üyelerine Çağrı’ başlıklı ilanda, söz konusu tasarının, Osmanlı İmparatorluğu’nun son yıllarında ortaya çıkan trajedilerin tek taraflı yorumlanarak empoze edilmesi ve gerçeği arayanlara karşı adaletsizlik anlamına geldiği belirtildi. İlanda, Ermenistan'a 2005 yılında, üçüncü ülkelerden uzmanların da katılımıyla ortak bir tarih komisyonu kurulması, Türk ve Ermeni arşivlerinin açılması ve bulunanların uluslararası toplumla paylaşılması çağrısında bulunan Erdoğan'ın, “Böyle bir girişim, tarihin tartışmalı dönemine ışık tutacak ve ülkelerimiz arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesine katkıda bulunma yönünde bir adım olacaktır” sözleri hatırlatıldı. İlanda şöyle denildi: “Bu, Temsilciler Meclisi ile Senato'da bekleyen 106 sayılı karar tasarılarının tek taraflı bakışını değil, tarihin tam olarak anlaşılmasına yol açacak açık ve objektif bir çalışmanın başlatılması yönünde Türkiye'nin çabalarına destek vermeleri için kongre üyelerine açık bir başvurudur. Uzlaşmanın sağlanması temel amaçtır ve hem bugünkü hem de gelecek kuşaklara karşı sorumluluğumuzdur.”

  İlanda, Osmanlı arşivlerinin incelenmesi yönünde Türkiye'nin bütün ülkelerden uzmanları cesaretlendirdiği belirtildi. İlanda, Ermenistan'ın başkenti Erivan'daki Ermeniler'in, aynı zamanda Boston'daki Ermeni Devrimci Federasyonu ve Ermeni Cumhuriyeti Delegasyonu'nun Türk ve Ermenilerin ortak geçmişinin tam tespiti için arşivlerini açması gerektiği vurgulandı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı