Gündem Haberleri

  Warner Bros. Blu-ray kampında

  Hürriyet
  24.10.2005 - 11:10 | Son Güncelleme:

  Yeni jenerasyon DVD format savaşında kamplaşmalar hızla devam ediyor. HD-DVD kampında yer alan dev film stüdyosu Warner Bros., yaptığı son açıklamada filmleri Blu-ray diskleri halinde de dağıtacağını belirtti. HD-DVD’nin en güvenilir kalesi olarak yorumlanan Hollywood’daki son gelişmeler Toshiba’yı kara kara düşündürüyor.

  Dünyanın en büyük film stüdyolarından Warner, yaptığı son açıklamada Blu-ray’i destekleyeceğini de belirtti. HD-DVD’nin amiral gemisi Toshiba’nın canını sıkan bu gelişmeyle, önceden filmlerini HD-DVD şeklinde dağıtacağını bildiren Warner, Sony’nin önderliğini yaptığı Blu-ray’i de destekleyecek.

   

  HD-DVD, en iddialı olduğu cephede, Hollywood’da giderek kan kaybı yaşıyor. İçinde bulunduğumuz ay başında, bir diğer dev Hollywood film stüdyosu Paramount, tıpkı Warner gibi HD-DVD’nin yanı sıra Blu-ray’i de destekleyeceğini belirtmişti. Warner yaptığı açıklamada, iki formatı da desteklemesinin sebebi olarak Sony ile Toshiba’nın ortak bir formatta anlaşamamalarını gösterdi.

   

  <ı style="mso-bidi-font-style: normal">Hollywood zıtlaşma istemiyor

   

  HD-DVD’nin yanı sıra Blu-ray’i destekleyen dev Hollywood film stüdyolarından bir başkası da Twentieth Century Fox. İki formatın da film stüdyolarından destek görmesinin sebebi olarak, Hollywood’un 80’li yıllarda cereyan eden Betamax-VHS zıtlaşmasına benzer bir karmaşanın içine tekrar girmek istememesi gösteriliyor.

   

  Yeni jenerasyon DVD formatları, sahip oldukları engin veri depolama kapasiteleri sayesinde, ses ve görüntü olarak daha kaliteli filmlerin evlere girmesini sağlayacak. Yeni disk medyalarının sahip oldukları niteliklerle, şu an kullanılan DVD standardının depolayabileceği miktarın yaklaşık olarak 6 kat daha fazlası aynı boyuttaki disklerde saklanabilecek.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı