Wall Street'te büyük kıyım başlıyor

hurriyet.com.tr/EKONOMİ
12 Ekim 2011 - 10:20Son Güncelleme : 12 Ekim 2011 - 11:42

ABD’nin en büyük sorunu olan işsizlik son zamanlarda daha da derinleşti. New York merkezli bir denetleme şirketi, 2012 sonuna kadar Wall Street’te 10 bin kişinin işsiz kalmasını bekliyor.

CNNMoney.com sitesinin haberine göre, iş kayıplarının yoğunluklu olarak New York’taki finans kuruluşlarından kaynaklanacak.      

       

Denetleme şirketinden yapılan açıklamada, “Şu anda finans kuruluşlarının kârlının hızlı bir düşüş ivmesi içinde olduğunu görüyoruz. İş kayıpları devam edecek ve ikramiyeler geçen yıla kıyasla daha düşük olacak. Bu gelişmeler, ekonomide dalga etkisi yaratacak ve vergiler dahil ekonomiyi derinden etkileyecek” dedi.

 

AVRUPA’DAN KAYNAKLANIYOR

Denetleme şirketi, kötümser görüntünün Avrupa’da borç krizine yönelik belirsizlik, ABD ekonomisinin dengesizliği ve dalgalı piyasadan kaynaklandığına dikkat çekti.

   

WALL STREET PROTESTOLARI DEVAM EDİYOR- FOTO GALERİ

 

Wall Street, Ocak 2010’dan bu yana 9 bin 900 kişiye istihdam sağlarken, Ağustos 2010’dan bu yana 4 bin 100 kişi işsiz kaldı.

 

Denetleme şirketinin raporunda, işten çıkarmaların devam edeceği ve Wall Street’teki iş kayıplarının 2008’den bu yana 32 bine yükseleceği belirtildi.

 

New York borsasında yer alan şirketler, 2011’in ilk çeyreğinde 9.3 milyar dolar kazanırken, ikinci çeyrekte şirketlerin kârlılığı oldukça azaldı.     

 

 

 

 

 

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı