Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Wall Street yetenekli çalışan bulamıyor

  CNBC
  23 Kasım 2009 - 12:17Son Güncelleme : 23 Kasım 2009 - 09:11

  Wall Street şirketleri, yeniden işe alımlara başlamasına rağmen, şirketleri bir adım ileriye götürecek yetenekli çalışanları bulmakta zorlanıyor.

  CNBC’de “Wall Street Hiring Again, but Top Talent Hard to Find” başlığıyla yayınlanan haber analizde, ekonomide iyileşme işaretlerini gören Wall Street şirketlerinin uzun bir sürenin ardından yeniden işe alımlara başladığı belirtilirken, yöneticilerin yine de kurumları bir adım ileriye götürecek yetenekli çalışanları bulamadıklarına dikkat çekiliyor.

   

  İŞE ALIM ÇILGINLIĞI BAŞLAYACAK

  Bu hafta ABD’de düzenlenen Reuters Küresel Finans Zirvesi’nden konuşan ABD’li finans hizmetleri şirketi Cantor Fitzgerald CEO’su Howard Lutnick, “Bir işe alım çılgınlığına gireceğiz” dedi ve sözlerine şu şekilde devam etti: “200 ile 400 kişi arasında profesyoneli işe alabiliriz ve bu profesyonellere destek verecek çalışanlar da alacağız. Her yıl yeni işe aldığımız kişi sayısını artıracağımızı düşünüyorum.”

   

  Yöneticilerin büyük bir kısmı, endüstride kriz öncesinde Lehman Brothers ve benzeri şirketlerde çalıştıktan sonra şimdi farklı işlerde çalışıp, mevcut işlerinden memnun olmayan ve geleceklerinden endişe eden birçok çalışan olduğuna dikkat çekiyor.

   

  Çalışanlar aynı zamanda hükümetin sıkı denetlemelerinden ve şu anda uygulanan ödeme sisteminden de memnun değil.

   

  BATAN ŞİRKETLERİN ÇALIŞANLARINA YOĞUN TALEP

  ABD’de bağımsız yatırım bankası olan Broadpoint Cleacher Securities Group CEO’su Lee Fensterstock, “Birçok profesyonelle görüşmeye devam edeceğiz” diyor. Şu anda yeni çalışanlar almaya devam eden yatırım bankası daha çok rakiplerinde görev almış yetenekli çalışanlara ve 2007’nin ortasından bu yana başlayan işten çıkarmalarla işsiz kalmış profesyonellere yöneliyor.

   

  ABD’de kredi krizinin şiddetini artırdığı 2007 yılının ortalarından bu yana, ABD’li finans şirketleri yaklaşık 400 bin kişinin işlerinden olduğu biliniyor.

   

  New York merkezli bir denetleme kurumunun yayımladığı rapor, Wall Street’de işten çıkarmalar daha önceki süreçlere kıyasla bir hayli yavaşladığına işaret ederken, yine de şirketlerin istikrarlı şekilde yeni işe alımlar gerçekleştirmediği de hatırlatılıyor.

   

  ABD’de 2009’un ilk yarısında işten çıkarmalarda büyük bir artış yaşanırken,  bu durum üçüncü çeyrekte gözle görülür şekilde azaldı.

   

  İLKBAHARDA HIZ KAZANACAK

  Wall Street’teki yöneticiler, sektörde yaşanan iş değiştirmede yaşanan hareketlenmenin, krizden sonra büyük bankaların çalışanlarına ikramiyelerini çoğunlukla nakit yerine hisse senedi şeklinde vermesinin ilkbaharda acı şekilde görülmesiyle hız kazanmasını bekliyor.

   

  ABD’li yatırım bankası Sandler O’Neill’ın üst düzey yöneticilerinden James Dunne, kendi şirketinin her zaman yeni çalışanları işe aldığını söylerken, yetenekli çalışanları işe almanın her zaman zor olduğunu dile getiriyor ve “Piyasada çok yetenekli insanları kolay bulamıyorsunuz. İşsiz olan ya da iş arayan 10 kişiden yedisinin bizim istediğimiz çalışanlar olmadığını söyleyebilirim” diyor.

   

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı