« Hürriyet.com.tr
MENÜ

WAKO Başkanı Falsoni'den Türkiye'ye övgü

Dünya Kick Boks Federasyonu (WAKO) Başkanı Dr. Ennio Falsoni, Şanlıurfa'da devam eden Türkiye Büyükler, Gençler ve Yıldızlar Ferdi Kick Boks Şampiyonası müsabakalarını izledi.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Türk Hava Kurumunun (THK) desteğiyle Harran Üniversitesi Osmanbey Yerleşkesi'nde gerçekleştirilen şampiyonanın bugünkü bölümü, “Büyükler Full Contact” branşında yapılan final müsabakalarıyla devam etti.
Büyüklerde finale kalan sporcuların müsabakaları büyük çekişmeye sahne oldu. Kıran kırana geçen karşılaşmalarda bazı sporcular havlu attı, kimi sporcular da sakatlandı.

Şampiyonaya Eskişehir'den katılan ve 51 kiloda mücadele eden Şerif Yalçın, İstanbul bölgesinden rakibi Rahim Er ile yaptığı maçın son bölümünde üst üste aldığı darbeler sonucu yere düşerek, fenalaştı.

Bir süre kendine gelemeyen ve nefes almakta güçlük çeken Yalçın'a ilk müdahale 112 Acil Servis ekiplerince ringde yapıldı. Daha sonra ambulansa alınan Yalçın'ın sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi.

TÜRKİYE'YE ÖVGÜ

Müsabakaları izleyen WAKO Başkanı Falsoni, AA muhabirine yaptığı açıklamada, şampiyonanın iyi bir çalışma, organizasyon ve teknik altyapısının bulunduğunu belirtti.

Türkiye Kick Boks Federasyonu Başkanı Salim Kayıcı'nın gayretiyle dünyadaki kick boks organizasyonlarda Türkiye'nin önemli bir yere geleceğini düşündüklerini dile getiren Falsoni, “Türkiye, bu güçlü altyapı ve efordan dolayı 2012'deki Avrupa ve 2013'teki dünya şampiyonasına davet edildi” dedi.

Çin'in başkenti Pekin'de geçen yıl ağustos ayında yapılan “Dövüş Oyunları Olimpiyatları”nda birçok dövüş sanatının temsil edildiğini hatırlatan Falsoni, şunları kaydetti:

“Orada birçok dövüş sanatı içerisinde herkes kick boksun çok farklı olduğunu gördü. Bu yüzden 120 civarında ülkede kick boks aktif olarak yapılıyor. Dolayısıyla gururla diyebilirim ki, birçok dövüş sanatıyla ilgili şampiyonada kick boks kadar büyük kitleler olmamaktadır. Bu da kick boksun dünyada günden güne ne kadar güçlendiğini gösteriyor. Afrika ve ABD gibi ülkelerde bile kick boks izleniyor.”

Federasyon başkanı Salim Kayıcı da müsabakaların çok çekişmeli geçtiğini belirterek, ilk 4'e girecek sporcuların Avrupa ve dünya şampiyonalarında Türkiye'yi temsil edeceğini ifade etti.

Şampiyonaya bin 750 civarında sporcunun katıldığını aktaran Kayıcı, “Bunların 430'unu bayanlar oluşturuyor. Şampiyonaya katılan erkek ve bayan sporcularımızla gurur duyuyoruz. Ayrıca böylesine önemli bir organizasyonda bizi yalnız bırakmayan başkan Dr. Ennio Falsoni'ye teşekkür ederim” diye konuştu.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler