Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

WADA'da doping alarmı

Atletizm başta olmak üzere, spor dünyasında bomba etkisi yaratan doping maddesi Tetrahydrogestrinone (THG) ile halen mücadele eden kontrol laboratuarları, yeni bir maddenin varlığının ortaya çıkmasıyla alarma geçti.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Dünyada birçok elit atletin pistlerden men cezası almasına neden olan THG'den sonra, bir anabolic steroid türü olan Desoxy-Methyl-Testosteron (DMT) isimli maddenin varlığı, Dünya Anti-Doping Ajansı (WADA) tarafından açıklandı. Akredite tüm laboratuarları DMT hakkında uyaran WADA, maddenin standartlarını ülke kontrol merkezlerine göndererek, hızla geriye dönük analizlerin yapılmasını istedi.

WADA'nın uyarısına paralel olarak çalışmalara başlayan ve geriye dönük testler yapan Türkiye Doping Kontrol Merkezi, Türkiye'de bu maddenin henüz kullanılmadığını belirledi.
  
ACİL TOPLANTI
  
Merkez başkanı Prof.Dr.Aytekin Temizer, WADA'nın tüm akretide merkezlerin başkanlarını, acil olarak toplantıya çağırdığını söyledi.

Temizer, İsviçre'nin Lozan kentinde yapılacak toplantıda, yeni doping maddesi DMT'nin yanısıra bazı laboratuarların yasaklı madde ürettiği yönündeki iddiaların incelemeye alınacağını açıkladı.


Bunları da Beğenebilirsiniz