Wachovia 15 milyar dolara Wells Fargo’yla birleşti

Hürriyet Haber
04.10.2008 - 00:50 | Son Güncelleme:

ABD’nin zor durumdaki bankası Wachovia, ’devlet müdahale etmesin’ diyerek Citigroup’u atlatıp 15.1 milyar dolara Wells Fargo ile birleşti.

Citigroup, Wells Fargo ve Banco Santander ile satış için masaya oturan Wachovia, tercihini, ABD’nin en yaygın konut kredisi kullandıran bankalarından Wells Fargo’dan yana kullandı. Böylece, ABD’nin üçüncü büyük bankası konumundaki Citigroup’un hükümetin de desteğiyle Wachovia’nın bankacılık bölümünü 2.16 milyar dolara satın alma planı suya düştü.

Yapılan açıklamada, iki banka arasındaki anlaşmanın federal hükümetin hiçbir desteği alınmadan gerçekleştirildiği belirtilerek, Wachovia’nın bankacılık bölümü dahil tüm operasyonlarıyla birlikte, ABD’nin TMSF’si (Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu) FDIC’nin hiçbir müdahalesi olmadan Wells Fargo ile birleştiği kaydedildi. Bankaların yönetim kurulları tarafından onaylanan anlaşmaya göre Wells Fargo birleşme için 15.1 milyar dolar değerinde hisse ile ödeme yapacak. Ayrıca, birleşme harcamalarının 10 milyar doları bulacağını açıklayan Wells Fargo, birleşme sonrasında 20 milyar dolarlık menkul kıymet ihraç edileceğini açıkladı.
Etiketler:
Son Dakika Haberler


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı