VW, kendisini yutmak isteyen Porsche’yi alıyor, 120 milyar Euro’luk dev doğuyor

Hürriyet Haber
15.08.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

Alman Volkswagen Grubu, Porsche’nin yüzde 42’sini 3.3 milyar liraya alıyor. Böylece, bir yıl kadar önce Volkswagen’i yutmaya çalışan Porsche, yenilgiyi kabullenmiş oldu. Ortaya çıkacak yeni şirket, 10 markayı bünyesinde toplayacak, 120 milyar Euro’yu yönetecek.

VOLKSWAGEN Grubu, 1 yıl önce kontrolünü ele geçirmek isterken 10 milyar Euro’luk borç batağına sürüklenen Porsche’nin yüzde 42’sini 3.3 milyar Euro’ya alıyor. Böylece uzun süren görüşmeler, kavgalı aileler ve yöneticilerin büyük mücadeleleri sonucunda 5 yıl gibi uzun bir zaman alan iki grubun birleşme hikayesi, Volkswagen’in zaferiyle sonuçlanmış oldu. 2009 yılı sonuna kadar 3.3 milyar Euro ödeyecek olan VW Grubu’nun Porsche’yi tam olarak bünyesine alması ise 2011 yılını bulacak. VW Grubu ile birlikte Porsche SE’nin de CEO’luk görevini üstlenecek olan Martin Winterkorn, birleşmeyi her iki marka için de “yeni bir devrin başlangıcı” olarak tanımladı.
10 markalı grup
Gerçekleşen bu birleşme, VW CEO’su Winterkorn ve VW Başkanı Ferdinand Piech’nin bir zaferi olarak nitelendirken; otomotiv sektöründe de bir dönüm noktası olduğu belirtiliyor. Porsche’nin, Volkswagen’i daha zengin bir hale getireceğini belirten Winterkorn, Audi, Bentley, Bugatti, Skoda, Seat ve Lamborghini’den sonra şirketin 10 markalı bir grup olacağını söyledi. VW, satın almayı finanse edebilmek için 2010’un ilk yarısında, imtiyazlı hisselerinde sermaye artırımına gidecek. Birleşmenin diğer adımında ise Porsche SE’nin borçlarını hafifletmek için, Porsche’nin aile yöneticileri otomobil ticaret hisselerini Volkswagen’e satacak. Buradan da 3.55 milyar Euro civarında bir gelir elde edilecek. Porsche ve Piech ailelerinin en büyük hissedarları olarak kalacağını söyleyen Martin Winterkorn, VW’nin ana eyaleti olan Aşağı Saksonya’nın yüzde 20’lik hisse sahibi olduğunu ve önemli kararlara müdahale edebilmenin yanı sıra; denetim kurulunda da istediği atamayı yapabileceğini söyledi.
Yapılan hesaplara göre bünyesinde 10 markayı barındıracak VW Grubu, yılda 6.4 milyon araç satarak 120 milyar Euro’yu yöneticek. Winterkorn ayrıca, daha önce Volkswagen’in yüzde 17 oranındaki hisselerinin 5 milyar Euro karşılığında satılmasıyla birlikte Katar eyaleti Gulf’un da şirket içindeki üçüncü en büyük yatırımcı olarak kalacağını bildirmişti. VW’nin lüks otomobil üreticisinin yüzde 42’sini almasıyla birlikte yapılan hesaplarla, Porsche’nin 12.4 milyar değerinde olduğu da ortaya çıktı. Yaşanan ekonomik kriz nedeniyle otomotiv satışlarının gerilemesine rağmen, 2009 yılının ilk yarısında net kâr açıklayan VW, Porsche’yi alarak 2018 yılında Toyota’yı geride bırakıp dünyanın en büyük otomobil üreticisi olmayı planlıyor. 400 binden fazla çalışanı ve yıllık 6.4 milyon adetlik otomobil üretimi ile Avrupa’nın en büyük üreticisi olacak  VW yönetimi Porsche’nin, Audi gibi bağımsız bir marka olarak çalışacağını söyledi.

Rakamlarla VW ve Porsche

VW’nin 2008 yılı satışları 144 milyar Euro’yu buluyor. Porsche’nin ki ise sadece 7 milyar Euro. VW, Porsche’nin 16 kat büyüklüğünde bir ciroya sahip.
VW, geçen yıl 6.27 milyon araç satışı gerçekleştirirken, Porsche ise 87 bin otomobil sattı.
VW’nin dünye genelinde 370 bin çalışanı bulurken, Porsche çalışanlarının sayısı 12 bin 800.
VW’nin piyasa değeri 70 milyar Euro seviyesindeyken, Porsche AG halka açık bir şirket değil.
Başta VW binek otomobil ve ticarı araç olmak üzere Audi, Skoda, Seat, Bentley, Lamborghini, Bugatti ve Scania markalarını bünyesinde barındıran VW’nin 21 ülkede 61 üretim tesisi bulunuyor.

Porsche, geçen yıl VW’nin yüzde 51’ini almıştı

PORSCHE’nin VW’nin kontrolünü ele geçirme hikayesi 2005 yılına dayanıyor. O dönemde Porsche, Volkswagen’in yüzde 18 hissesini alırken 2006 yılı sonuna kadar hisse oranını yüzde 27’ye çıkarmıştı. Porsche 2009 başında ise, kendisinden 20 kat daha büyük olan Volkswagen şirketinin yaklaşık yüzde 51 hissesine sahip oldu. Wiedeking o tarihte yaptğı açıklamada, “7 milyar 400 milyon Euro’luk cirosu bulunan bir şirket olarak, 140-150 milyar Euro’luk yıllık cirosu olan bir şirket üzerinde söz sahibisiniz. Bu inanılmaz. Ama hep istediğimiz şeydi bu. Davut ve Golyat’ın hikayesi gibi. Kendimizi bu rolde hissediyoruz” demişti. VW’yi satın almak için kârdaki Porsche’yi 10 milyar Euro’luk borcu ödeyemez hale getiren Wieding, bir anlamda kendi yarattığı başarının kurbanı oldu.
Porsche Yönetim Kurulu, 24 Temmuz’da, 2012 yılına kadar sözleşmesi bulunanan CEO Wendelin Wiedeking’i görevinden alarak, VW ile birleşmenin yolunu açmıştı. Porsche’yi 9 milyar Euro’luk borçla karşı karşıya bırakan Wiedeking’i 16 yıldır yürüttüğü CEO’luk görevinden aldı ve Wiedeking 50 milyon Euro tazminata hak kazandı.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı