Ege Haberleri

EGE

  Vurgunun belgesi okul kayıtlarında

  Nesrin COŞKUN / İZMİR (DHA)
  09.10.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Muhtar Gülay Pekcan, Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi’nin suistimale açık olduğu iddialarını en iyi okul kayıtlarının kanıtladığını söyledi.

  İZMİR’in Alsancak semtinde, Mimar Sinan Mahallesi Muhtarı Gülay Pekcan, bir süredir gündemde olan Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi’nin suistimale açık olduğu iddialarını en iyi okul kayıtlarının kanıtladığını söyledi. Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi’ne yönelik kaygılarını dile getiren Pekcan, sistemin muhtarları devre dışı bıraktığını, sistemden silinmek istendiklerini söyledi. Muhtarların, mahallelerinin gözü kulağı, eli ayağı olduğunu, ancak yeni sistemle bu niteliklerini kaybetmeye başladıklarını kaydeden Pekcan, "Biz sokak sokak ev ev sakinimizi tanıyor, biliyoruz. Esnafıyla, memuruyla birbirimizi tanıyor, her şeyden haberdar oluyoruz. Mahalleye kim gelmiş, kim gitmiş düne kadar bunu bilme şansımız vardı. Ama bu sistemle kişi benim mahallemde oturduğunu beyan ediyor, nüfus müdürlüğü kayıtları bunu söylüyor, ama bende kaydı yok" dedi. Pekcan şöyle konuştu:

  Adres değişikliği

  "Eskiden adres değiştirirken muhtardan kayıt sildirip yenisine kayıt yaptırılırdı. Şimdi vatandaş nüfus müdürlüğüne gidip, ’filan yerde oturuyorum’ diyor. Beyan esas sayılıp söylediği adrese kaydı yapılıyor. Nüfus müdürlüklerinden bu kayıt bilgileri bize bir iki ay sonra geliyor. Örneğin Ağustos ayı bildirimleri Nüfus Müdürlüğü’nden bu ay başı geldi. Şimdi bunların belgelerini getirmesi gerek. Ama birçoğu getirmiyor. Eskiden sorgulardık, o yetkimiz de artık yok. Şüpheli gördüklerimizin emniyet görevlileri aracılığıyla verdiği adreste oturup oturmadığını kontrol ettiriyoruz. Şubat ayından beri bu sistem yürürlükte. Eskiden ayda mahallemize 4-5 aile gelirdi, yani ortalama 20-30 nakil alırdık. Sadece Ağustos’ta bildirilen sayı 113. Akın akın geliyorlar." Sadece Mimar Sinan Mahallesi’nin değil Konak ilçesinin bu yeni sistem sayesinde nüfusunun arttığını, Nüfus Müdürlüğü yetkililerinin de bunu doğruladığını belirten Pekcan, "Eskiden okulların kayıt döneminde okul müdürü muhtardan kayıt yapılacak öğrenci listesini alırdı. Velilerden de ikametgah, kira kontratı, telefon, su, elektrik faturası istenirdi. Amaç da ikametgah dışı kayıtları önlemekti. Ama bu beyana dayalı kayıt sistemi sayesinde nüfus müdürlüğüne başvuran vatandaş çocuğunu okutmak istediği okul bölgesinde bir adreste oturduğunu bildirerek, ikametgah zorunluluğu sorununu aştı. Konak’ta bu yolla en az bin öğrencinin kayıtlarının yapıldığına inanıyorum. Bu bölgede İzmir’in en polüler okullardan Namık Kemal Lisesi, Alsancak Melih Özakad, Gazi ve Salih İşgören İlköğretim okulları yer alıyor. Nüfus Müdürlüğü yetkilileri, savcılığa suç duyurusunda bulunduklarını söyledi. Yalan beyanın cezası var. Peki bugüne kadar ne yapıldı, kime ne ceza verildi, bilmiyorum."
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı