Ege Haberleri

EGE

  Vurgun iddiasına zehir gibi rapor

  Cavit YILDIRIM YATAĞAN, (DHA)
  09.05.2011 - 00:00 | Son Güncelleme: 08.05.2011 - 20:02

  Yatağan’da taşımalı eğitimdeki öğrencilere yemek sağlayan firmalara haksız kazanç sağlandığı iddialarıyla ilgili olarak Milli Eğitim Bakanlığı müfettişleri, çalışmalarını tamamladı.

  MUĞLA Yatağan İlçe Milli Eğitim Müdürü Hayrettin Şaşmaz, 2009’da, taşımalı eğitim gören öğrencilerin yemeğini sağlayan firmaların puantajlarını incelediğinde, okula gelmeyenler için de ücret ödendiğini fark etti. Şaşmaz, geriye dönük inceleme yaptı, son yedi yıldır yemek firmalarına fazladan yaklaşık 2 milyon TL ödendiğini belirledi.
  Hayrettin Şaşmaz, yemek firmalarının hak edişlerinden gerekli kesintileri yapıp, durumu İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bildirdi. Şaşmaz, Milli Eğitim Bakanlığı ve valiliğe de birer ihbar mektubu gönderip, okullarda taşımalı eğitim yemek ihalelerinde bazı firmaların kollandığını, düşük fiyat verenlerin elendiğini, ilan verilmediğini iddia etti.

  Müdür görevden alınsın

  Konunun basına yansımasının ardından, AK Parti Muğla Milletvekili ve TBMM Milli Eğitim Komisyonu Sözcüsü Prof. Dr. Yüksel Özden’in konuyu görüştüğü Bakan Nimet Çubukçu’nun talimatıyla Muğla’ya müfettiş görevlendirildi. 3 Mart 2010’da Muğla’da inceleme başlatan müfettişler, Çubukçu’ya 100 sayfalık rapor sundu. Raporda, Yatağan İlçe Milli Eğitim Müdürü Şennur Şahbudak Akdeniz’in işi alt firmaya devreden şirketin sözleşmeye aykırı davranışının ortaya çıkmamasına çabaladığı, durumu kendisine bildiren okul müdürüne baskı yaptığı, yasaya aykırı olarak yükleniciyi koruyarak yarar sağladığı ileri sürüldü. Akdeniz’in görevden alınıp, öğretmen olarak il içinde atanması istendi.

  Kınama ve uyarı cezaları

  Raporda, yemek işinde ihmalleri olduğu ileri sürülen ihale yetkilisi Ortaca Milli Eğitim Müdürü Abdulkadir Şahin ve komisyonda görevli Ortaca Milli Eğitim Şube Müdürü İbrahim Halil Şahin, şef Sevil Yılmaz Kaya, memur Fikret Özcan, Ortaca Şehit Er Gürsel Çelik İlköğretim Okulu Müdürü Hamdi Kartal, Ortaca İlköğretim Okulu Müdürü Halil Saruhan’a uyarma cezası verilmesi görüşü bildirildi. Raporda, yemek işini alan firmanın sözleşmesi feshedilerek kesin teminatlarına el konulup, bir yıl süreyle kamu ihalelerine katılma yasağı getirilmesi gerektiği de öne sürüldü.İhale katılımcılarının belgelerini dikkat ve özenli değeerlendirmedikleri iddia edilen Yatağan TEK Mehmet Akif Ersoy İlköğretim Okulu Müdürü Hakan Ünalan, Kafaca Kaplancık İlköğretim Okulu müdürü Devrim Çöllüoğlu, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Şefi Gürsel Kahyaoğlu hakkında kınama cezası, teknisyen İhsan Kartal hakkında ise 1/30 oranında aylıktan kesme cezası verilmesi gerektiği de belirtildi.

  Açıklama daha sonra

  Yatağan İlçe Milli Eğitim Müdürü Şennur Şahbudak Akdeniz, kendisine şu an ulaşan bir şey olmadığını belirterek, gerekli açıklamayı daha sonra yapacağını söyledi. AKP Muğla Milletvekili ve TBMM Milli Eğitim Komisyonu Sözcüsü Prof. Dr. Yüksel Özden, raporla ilgili değerlendirmesinde, insanın bulunduğu her yerde hatalar olabileceğini ancak yapanın yanına kar kalmamaması gerektiğini
   kaydetti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı