Vurdumduymaz politika sergileniyor

Hürriyet Haber
23.10.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

Adana Ticaret Odası (ATO) Başkanı Şaban Baş, dünya ekonomisine yön veren ABD, Avrupa Birliği ve G8 ülkelerinin yüz milyarlarca dolarlık paketlerle kendilerini de direkt ilgilendirebilecek finansal krizin etkisini azaltmaya çalışırken, Türkiye’de krize karşı vurdum duymaz politikalar sergilendiğini, bunun da kaygıların artmasına neden olduğunu söyledi.

Türk ekonomisinde 2001’deki krizden sonra en olumsuz büyüme rakamının yüzde 0.3 ile 2002’nin ilk çeyreğinde yaşandığını bildiren Baş, "2008 yılı Nisan - Haziran döneminde ise Gayrı Safi Yurtiçi Hasıla’daki (GSYH) yüzde 1.9 oranındaki büyüme rakamıyla en kötü ikinci performans sergilenmişti.

İş dünyası sancılı

TÜİK’in bu rakamları aslında iş dünyasındaki olumsuzlukları net bir şekilde göstermesinin yanı sıra, yaklaşan krize işaret etmesi açısından da son derece önemliydi" dedi. Büyüme rakamlarının bir ülke ekonomisinin aynası olduğuna dikkat çeken Baş, şöyle konuştu: "Büyüme rakamları bir ülke ekonomisinin aynasıdır. Ekonomi ancak bilimsel kriterler doğrultusunda saptanan kıstaslara göre sağlıklı bir gelişim göstererek büyüyebilir. İş dünyasının sancılar içinde kıvranırken sağlıklı büyüme mümkün değildir."

Bankalar kredilerin peşine düşüyor

ATO
Başkanı Şaban Baş, akılcı önlemlerle kriz dönemini en az hasarla atlatılması için toplumun her kesimine çeşitli görevler düştüğünü belirterek, şunları söyledi: "Bu konuda en önemli görevin, ekonominin önemli unsurlarından biri olan bankalara düşmesine karşılık, bazı bankaların, krizi nasıl aşarız? düşüncesini bir kenara bırakarak, esnaf, tüccar ve sanayicinin kredi taleplerini geri çevirmesini, hatta vadesi gelmemiş kredilerin bir an önce ödenmesi için calışıldığını üzüntüyle izliyoruz.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı