Dünya Haberleri

DÜNYA

  Vurduğu Rum askerini olay yerinde ağırladı

  Ali RUHLUEL / LEFKOŞA, (DHA)
  30 Ağustos 2009 - 15:43Son Güncelleme : 30 Ağustos 2009 - 15:43

  LEFKELİ eski mücahit komutanı Fethi Akıncı, 35 yıl önce başından vurarak yaraladığı eski Rum askeri Ioannis Marateftis'i Kermiya sınır kapısında karşıladı, ardından 1974'te savaştıkları yerlere götürdü.

  Fethi Akıncı, 35 yıl önce ‘Lefke Topel' olarak adlandırılan tepenin komutanlığını yaparken Ioannis Marateftis, Rum birliğinin telsiz operatörlüğünü yapıyordu.

  Rum yazar Panikos Neocleous'un 1972 harekatını anlatan ve ağırlıklı olarak o günleri yaşayan insanlar ile yaptığı röportajlar, KKTC'de Lefke bölgesinde tarihi bir buluşmaya ev sahipliği yaptı. 1974 yılındaki çatışma günlerinde birbirini öldürmek için silaha sarılan ‘karşı taraftan' 2 kişi, Lefke'de dün dostane biçimde birbirlerine sarıldı. Lefkeli eski mücahit komutanı Fethi Akıncı, başından vurarak yaraladığı eski Rum askeri Ioannis Marateftis önce Kermiya sınır kapısında karşıladı, ardından da 1974’te savaştıkları yerlere götürdü.

  Çatıştıkları yerleri gezen Fethi Akıncı ile Ioannis Marateftis, daha sonra Lefke'de bir restoranda yemek yedi. Eskiden düşman, bugün iki dost, savaş günlerinde birbirleriyle öldüresiye çarpıştıkları bölgede basına ortak açıklamalarda bulundu. Rum askeri Ioannis Marateftis şunları anlattı:
  “Üstlerimizden aldığımız emir karşı tepede bulunan Türk mevzisine saldırıya geçilecek şekilde idi. Orada Türkler'in bize direnebileceklerini tahmin etmiyorduk. Biz saldırıya geçince Türk askerlerinden beklemediğimiz karşılık gördük. Uzun süren çatışma ardından Türkler'e karşı direnemeyeceğimizi anladık ve çekilmeye başladık. Benim görevim bulunduğum birliğin telsiz operatörlüğü idi. Çekilirken başımıza yağan kurşunlardan da isabet almamak için sürekli gizlenerek hatta sürünerek çekilmeye çalışıyorduk.
  İlk önce yanımda bulunan arkadaşımın yaralandığını gördüm, hemen arkasından bir merminin başıma isabet ettiğini hissettim. Başımda çelik başlık olduğundan dolayı ölmedim, şans eseri yaralandım. Başımdan kanlar akmaya başladı ve üstümdeki telsiz, silah ve başımdaki çelik başlık ile çok hızlı kaçamayacağımı anladım hemen orada mevzilendiğim noktada hepsini bıraktım ve canımı kurtarabilmek için oradan uzaklaştım. Çatışmanın olduğu gün benim askerliğimim son günüydü, yani bir gün sonra terhis olacaktım ama az kalsın terhis olmadan ölecektim. 35 yıl sonra buraya ilk kez geliyorum. Buraya, 35 yıl önce yaşananları bir daha yaşamamak ve buradan barış mesajları vermek için geldim. Dileğim Bizi yönetenlerin Kıbrıs sorununu bir an önce çözmeleri ve Kıbrıs adasındaki iki halk arasında kalıcı bir barış içinde özgür yaşamak.”

  Türk askeri komutanı Fethi Akıncı, saat 04.30 sıralarında Rumlar'ın kendilerine ateş açmaya başladıklarını belirtirken, şöyle dedi:
  “Hemenen tepenin üzerine mevzilendik ve Rumlar'a karşılık vererek ateş açmaya başladık. Bir birimize mesafe olarak çok yakındık. Rum askerleri bizden beklenmedik karşılık görünce çekilmeye başladılar. Ioannis Marateftis'i çok iyi hatırlarım, bir arkadaşı ile birlikte koşmaya başladı ve ben bulunduğum tepenin komutanı olduğum için benim elimde sadece bir tabanca vardı. Elimde bulunan tabancanın o çatışma sırasında etkisiz olduğunu gördüm ve ayni tepede görev yapan bir askerin kullanmış olduğu A-4 diye bilinen silahın başına geçtim.
  Rum askerleri bir yandan çekiliyorlar bir yandan da sürekli bize ateş ediyorlardı. A-4 silahı ile bize ateş açılan yere karşılık vermeye başladım ve çok yakın olduğumuzdan Ioannis Marateftis'i vurduğumu gördüm. O günkü şartlar öyle olduğu için başka türlü davranmak veya hareket etmek olanağımız yoktu. Ancak, bu gün Ioannis Marateftis ile birlikte buraya geldik. Burada ona zeytin fidanı hediye ettim, çünkü zeytin ağacına çok az bir bakım yaparsan çok uzun yıllar yaşar. Umudum İki toplumda barışı ve dostluğun simgesi olan zeytin ağacından ders çıkararak, adada mutlu yaşamak fırsatını yakalaya bilinmesidir.”

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı