Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Vural Savaş da Bakan Türk'ü yadırgadı

  Hürriyet Haber
  16.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:


  Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Vural Savaş, af vetosunu olumlu bulduğunu açıklamasını Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk'ün yadırgamasını eleştirdi. Bakanı asıl kendisinin yadırgadığını söyleyen Savaş, "Siyasilerin bu işi beceremediği anlaşılmıştır. Bu kanunun yeniden düzenlenmesi aşamasında asıl biz hukukçuların görüş açıklaması gerekir'' dedi.

  Başsavcı Savaş, kendisiyle birlikte Ankara DGM Cumhuriyet Savcısı Nuh Mete Yüksel'in, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından şartla salıverilme ve ceza ertelemesini öngören yasasının veto edildiğini TÜSİAD'ın iftar yemeğinde öğrendiklerini, bu kararı diğer davetliler gibi kendilerinin de alkışladıklarını ve olumlu bulduklarını söyledi.

  Savaş, Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk'ün, dün akşam bir televizyon kanalında kendilerinin bu tavrını ''O savcıların yaptığı değerlendirmenin siyasi nitelikte bir değerlendirme olduğunu ifade etmek isterim. Görev alanları dışında kalan bir husustur. Ben yadırgıyorum. O değerlendirmeler, Cumhuriyet savcı ve hakimlerine değil, bu konuda siyaset yapanlara aittir.'' sözleriyle değerlendirdiğini hatırlattı.

  'Görüş açıklamak anayasal hakkımız'

  Her Türk vatandaşı gibi hakim ve savcıların da Türkiye'de cereyan eden olaylar hakkında görüş açıklamalarının anayasal hakları olduğunu vurgulayan Başsavcı Savaş, şunları söyledi:

  ''Esasen af kanunun yargı mensupları açısından siyasetle uzaktan yakından ilgisi yoktur. Tamamen hukuki bir konudur. Üstelik bu yasa iki ayrı cumhurbaşkanınca geri gönderilmiş, toplumda büyük kargaşa ve huzursuzluğa sebep olmuştur. Siyasetçilerin bu işi beceremediği anlaşılmıştır. Bu kanunun yeniden düzenlemesi aşamasında asıl biz hukukçuların görüş açıklaması gerekir.

  Ülkemizde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi yargıçları dahil bazı yüksek mahkeme başkanları, Kürtçe TV yayını, Kürtçe eğitim, azınlık hakları gibi pek çok sayıdaki konularda görüş açıklıyorlar. Ben onları dahi yadırgamıyorum. Çünkü siyasilerin bu seviyedeki insanların görüşlerinden de yararlanması lazım.''

  Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Savaş, asıl kendisinin Adalet Bakanı Türk'ün bu konudaki yorumunu yadırgadığını ve çağdaş bulmadığını sözlerine ekledi.


  Etiketler: son dakika
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı