Gündem Haberleri

GÜNDEM

  ‘Vur vur inlesin Isparta dinlesin’

  Hürriyet Haber
  06 Mayıs 2000 - 00:00Son Güncelleme : 06 Mayıs 2000 - 00:01

  Ahmet Necdet Sezer'in Cumhurbaşkanı seçilmesi memleketi Afyon'un kent merkezi ile Şuhut ve Sandıklı ilçelerinde bayram coşkusuyla kutlandı. Afyon Belediyesi önündeki Cumhuriyet Meydanı'ndaki coşkulu kalabalığın ‘‘Vur vur inlesin, Isparta dinlesin’’ sloganları Belediye Başkanı Hayrettin Barut tarafından ikaz edilerek durduruldu.

  ANAYASA Mahkemesi Başkanı Ahmet Necdet Sezer'in Cumhurbaşkanı seçilmesi, memleketi Afyon'un kent merkezi ile Şuhut ve Sandıklı ilçelerinde bayram coşkusuyla kutlandı. Afyonlular, sonuçların açıklanmasıyla birlikte sokağa dökülerek Afyon Belediyesi önündeki Cumhuriyet Meydanı'nda toplandı. Belediye önündeki alanı dolduran coşkulu kalabalığa hitap etmek için balkona çıkan Belediye Başkanı Hayrettin Barut, Afyonlular'ın ‘‘Vur vur inlesin, Isparta dinlesin’’ sloganlarıyla karşılaştı. Vatandaşları uyaran Başkan Barut, ‘‘Isparta da bizim toprağımız, Afyon da. Dokuzuncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel de Türkiye'nin evladı, Onuncu Cumhurbaşkanı Sezer de Türkiye'nin evladı’’ diye konuştu.

  Afyonlular, dün günboyu yağan şiddetli yağmura inat, büyük bir heyacan ve coşkuyla sokaklardaydı. Sabahın erken saatlerinde lokallerde, derneklerde, kahvelerde toplanan Afyonlular, Meclis'te saat 15.00'te yapılacak oylamanın başlamasını iple çekti. Sezer'in kazanacağından emin olan ancak kaç oy alacağı konusunda ‘seçim toto’ oynayan Afyonlular, oylamanın başladığı andan itibaren nefeslerini tutarak sonucu beklemeye başladı. Başta Afyon Lisesi olmak üzere kentteki tüm okulların öğrencilerinin kutlamalara katılmak için Afyon Belediyesi önündeki Cumhuriyet Meydanı'na ulaştığında, burada halkın coşkusu doruğa ulaştı. Sabahtan itibaren Sezer'in posteri ve bayraklarla süslenen Afyon Belediyesi önünde, aralarında ilçelerden gelenlerin de bulunduğu binlerce kişi buluştu. Seçim sonucunun belli olmasından itibaren tam bir karnaval yerine dönen meydanda davul, trampet, klarnet, trompet ve zilden oluşan müzik grupları oyun havalarıyla halkı coşturdu. Mehteran Takımı da Anıt Park'ta konser verdi. Binlerce Afyonlu, bölgenin ünlü ‘kaşık oyunu’nu oynarken, halaylar çekildi. Belediye Başkanı Hayrettin Barut'un konuşması ve kurban kesiminden sonra bu kez yaklaşık bin araçlık bir konvoy kendi turladı.

  Kurbanlar kesildi halaylar çekildi

  ÇİZERLERİN GÖZÜYLE SEZER

  KARİKATÜRCÜLER, 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in kendilerine çok güçlük çıkaracağını söylediler. İlk kez bir hukukçunun Çankaya'ya oturmasına sevinen çizerler, ‘‘Yüzü pas vermiyor’’ diye biraz da hüzünlendiler. İşte görüşleri:

  Yüzü pas vermiyor

  BİZ karikatürcüler olarak sempati duysak da hiç memnun değiliz Sayın Sezer'den. Yüzü hiç pas vermiyor. Bir Demirel'i, hele hele Özal'ı düşünün. Ne kadar kolay ve keyifle çizebiliyorduk. Sayın Sezer'in çok biçimli bir yüzü var. Deforme etmeye çok elverişli değil. Bugün Hürriyet'in 2'nci sayfasında çizdim. Benzetebilmek için resim gibi çizmek zorunda kaldım. Karikatür gibi olamadı.

  Denedim, ama zor

  BEN bir kaç defa denedim, Sezer'in çizimi çok zor. Türk siyasetçileri arasında karikatürlerini en kolay çizdiğim Turgut Özal ve Süleyman Demirel oldu. Konu ve çizgi olarak biz karikatüristler için onlar birer hazine. Tansu Çiller ve Mesut Yılmaz da çizimi güç olan liderler sınıfına giriyorlar.

  Zor ama çizeriz

  İLK çizgilerde zor oluyor. Karakteristiği fazla olmadığı, düzgün tipli olduğu için zor. Özal ve Demirel şişmandı. Şişmanlığı ön plana çıkartıyorduk. Daha düzgün bir yüzü olduğu için Sezer'i çizmek daha zor. Birkaç çizimden sonra daha kolay çizgiye gelecek.

  Bizi sıkıntıya sokacak

  AHLAKLI bir hukukçunun cumhurbaşkanı olması beni çok mutlu etti. İlk açıklamalarına hukukla başlamasından gurur duydum. İçeride ve dışarıda Türkiye'nin ufkunu açacak bir insan. Ama ne derece etkili olur, bunlar meçhul. Karikatürcü gözüyle baktığım zaman Turgut Özal ve Süleyman Demirel gibi müstesna konu hazinelerine benzemeyen, mesleğimizi yaparkan bizi oldukça sıkıntıya sokacak bir karakter. Çizgi bakımından kolay çizilir yüz hatları değil. Önemli olan, politik bir geçmişten gelmediği için, ne gibi malzeme vereceğini, kaba deyimiyle bize çanak tutup tutmayacağını bilmiyoruz.

  Kapalı kutu

  KARİKATÜR camiası olarak üzgünüz. Ne Demirel, ne Özal gibi olabilir. Herhalde bizim için zorluk çıkartacak. Belki de cumhurbaşkanlığıyla ilgili karikatürler, Sezer'in kişiliği yüzünden ortadan kalkacak. Kapalı kutu. Alışacağız. Ben şimdiden alıştırmalara başladım. Zor bir adam. Yeni dönemin diğerlerinden daha sıkıcı olacağını düşünüyorum.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı