Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Vur vur inlesin Erdoğan dinlesin

  Okan KONURALP
  24.05.2011 - 00:01 | Son Güncelleme: 24.05.2011 - 00:01

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, dün Van, Hakkâri ve Bitlis’te yurttaşlara hitap etti. Kılıçdaroğlu, “CHP Sivas’ın ötesine geçemiyor” nitelemesinin Diyarbakır’la birlikte sembol illerinden biri olan Hakkâri’ye “Vur vur inlesin Erdoğan dinlesin” sloganlarıyla girdi.

  Vali ve Cumhuriyet Başsavcısını ziyaretinin ardından Hakkâri Belediyesi’ne yürüyerek gelen Kılıçdaroğlu’nu, BDP’li Belediye Başkanı Fadıl Bedirhanoğlu kapıda karşıladı. Bu ziyareti öğrenen Hakkârililer de miting alanından belediyenin önüne geldi. Kısa sürede 3 bin kişiye ulaşan kalabalık,  “Vur vur inlesin Erdoğan dinlesin” ve “Başbakan Kılıçdaroğlu” sloganları attı. Ziyaretin ardından korumalarına “Alana yürüyerek gidelim” diyen Kılıçdaroğlu, kalabalığın arasına karıştığında “Katil Erdoğan, Kılıçdaroğlu Başbakan” sloganları atıldı. Kılıçdaroğlu, konuşma yapacağı Bulvar Caddesi’ne geldiğinde kalabalık, polis telsizi anonslarına göre 8 bine yaklaştı. Konuşmasına “Her ne pahasına olursa olsun bu coğrafyada kanı bitireceğim, barışı getireceğim” sözleriyle başlayan Kılıçdaroğlu, “Vur vur inlesin Erdoğan dinlesin” sloganları atan kalabalığa, “Siz hiç meraklanmayın. Erdoğan’a da dinleteceğim” karşılığını verdi. Kılıçdaroğlu konuşmasını şöyle sürdürdü:
  Kepenk kapanıyorsa dert vardır
  “Başbakan buraya geldi, miting yaptı. Sonra da çıkıp Hakkârili esnafımız kepenk kapatmış, belediye başkanını suçluyor. Arkadaş önce bir düşün, sen başbakansın, vatandaş kepenklerini kapatıyorsa, bir dert var, sorun var demektir. Oturup o dertle ilgilensene sen, bak bakalım neler oluyor. Kürt sorunu var mı? (Var sesleri) Neden üç sefer sordum bunu biliyor musunuz? Belki böylelikle Ankara’daki Recep Bey Hakkârililer’den duymuş olur böyle bir sorun olduğunu. Ancak, onlar bizim seslerimizi değil, telefonlarımızı dinliyorlar.
  Başkanlar hapis tutulmasın
  Biz özgürlük ve demokrasi istiyoruz. Halkın oylarıyla seçilmiş belediye başkanlarının aylarca hapiste tutulmasını istemiyoruz. Farklı düşünebiliriz ama özgürlük herkes için var. Sayın Savcıyı ziyaret ettim. Çünkü bana ‘Sabaha karşı evlerimiz basılıyor’ dediler. Sayın Savcı 6 aydır burada olduğunu ve her şeyin zamanla normale döneceğini söyledi. Sabahın köründe evlerin basıldığı düzene son vereceğiz.
  Yerel yönetimlere özerklik
  İktidara geldiğimizde Avrupa Birliği’nin yerel yönetimler özerklik şartını aynen kabul edeceğiz. Böylece yerel yönetimlerin güçlü olması, halka daha iyi hizmet vermesi söz konusu olacak. Belediye başkanlarının Ankara’ya gidip para dilenmesini ortadan kaldıracağız.”
  Bu arada, BDP eski Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Kılıçdaroğlu’na “Hakkâri’ye hoş geldiniz. Kent dışında bulunmasaydım size çay ikram etmek isterdim” mesajı yolladı. Pek çok BDP’linin kendisini dinlemeye gelmesini Kılıçdaroğlu, “Bölgeye yönelik düşüncelerimizi birinci ağızdan dinlemeleri çok güzel” sözleriyle yorumladı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı