Gündem Haberleri

  'Vur' emri artık vali değil askerde

  Hürriyet Haber
  09.09.2015 - 10:52 | Son Güncelleme:

  Artan terör olayları nedeniyle terörle mücadelede yeni stratejiler belirlendi. Çözüm süreci sırasında operasyon için Vali'den izin alınması zorunluluğu getirilmişti. Şimdi ise o yetki askere geri verildi.

  ASKER TAARRUZ POZİSYONUNA GEÇECEK

  Türkiye Gazetesi'nden Buket Güven'in haberine göre, artan terör olayları sonrasında öncelikle Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında mini bir güvenlik zirvesi daha sonra da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Cumhurbaşkanlığı'nda geniş katılımlı bir zirvede terörle mücadelede izlenecek strateji belirlendi. Buna göre asker ve polis savunma pozisyonunda kalmayacak, taaruz pozisyonuna geçecek.

  Toplantıda, son dönemde verilen şehitlerin çoğunluğunun mayın ve el yapımı bomba ile hayatını kaybettiğine dikkat çekildi. Teröristlerin ağır kayıplar verdiğini ve kayıpları unutturmak için birebir sıcak saldırı değil de mayınlı eylemleri seçtiği bilgisi değerlendirildi.

  'VUR' EMRİ ARTIK VALİ DEĞİL ASKERDE

  Çözüm süreci sırasında askerin operasyon yapması için Vali'den izin alması gerekiyordu. Bu uygulamaya da son verildi. Askerin sıcak operasyon ve sıcak takip yaptığı süreçte 'vur' emri bölgedeki askeri yetkililerde olacak.

  HAVA OPERASYONLARI SÜRECEK

  Özellikle hava operasyonlarının durmaksızın sürmesi konusunda zirveden kesin talimat çıktı. TSK "kırmızı alarm" halini bundan sonraki süreçte "non-stop" sürdürecek. Belirlenen teröristler sınır bölgesindeki fırtına obüsleri ile de her hareketlilikte vurulacak.

  TERÖRİSTE NEFES ALMA İMKANI VERİLMEYECEK

  Sahadaki operasyonların sayısı artırılacak ve özellikle terör eylemlerinin yoğunlaştığı Irak sınır hattında geniş kapsamlı kara harekatları gerçekleştirilecek. Teröristlerin geçiş güzergahları ile Kuzey Irak'taki PKK kampları sürekli izlenecek. Her hareketlilikte bölgede devriye görevi icra eden F-16'lar bombardıman gerçekleştirilecek. Böylece teröristlere nefes alma imkanı verilmeyecek.

  HÜKÜMET SÖZCÜSÜ KURTULMUŞ: BİRİNCİ DERECEDE TSK, VALİLERİMİZ BİRİNCİ DERECEDE SORUMLUDUR

  Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş bugün düzenlediği basın toplantısında “Operasyon yetkisi Valilerde olmaya devam edecek mi, yoksa askerlerde mi olacak?” şeklindeki soruya ise şu cevabı verdi:
  ''Bu soru dahi eski dönemlere aittir. Allah aşkına terörle mücadele ediyorsunuz. Asker, jandarma, özel kuvvetler, emniyet mensupları… Bunların arasında ne fark var? Valinin vermiş olduğu talimatta eksiklik varda ondan ortaya çıkmış değil. Ortak bir koordinasyon içerisinde hareket ediyor. Dolayısıyla bu eski dönemdendi. Askerler bilir, siviller bilmez… Bir adım sonrası OHAL olsun. Sıkı yönetim olsun… Bu geçti eski Türkiye’ye ait alışkanlıklardır. Evet TSK birinci derecede, valilerimiz birinci derecede sorumludur.''

  Etiketler: 'vur' emri askerde

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı