Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Votkaya zam, Çeçen savaşından da beter

  Hürriyet Haber
  12 Şubat 2000 - 00:00Son Güncelleme : 12 Şubat 2000 - 00:01

  Ekonomik krize bile isyan etmediler

  Devlet Başkanlığı seçimlerine hazırlanan Rusya Devlet Başkanı Vekili Vladimir Putin, Rusların ‘‘milli’’ içkisi votkaya zam yaparak büyük bir riske girdi. Evlatlarının Çeçenistan'da ölmesine bil ses çıkarmayan Rus halkı, ‘‘devalüasyon’’ olarak yorumlanan votka zammına isyan etti.

  ASKER çocuklarının, yakınlarının, Çeçenistan operasyonu sırasında ölmesine veya Çeçen savaşçıların eline düşmesine gıkını çıkarmayan Rus halkı, Devlet Başkanlığı görevini vekaleten yürüten Vladimir Putin'in ‘‘votkaya zam’’ yapma kararı karşısında kelimenin tam anlamıyla şok oldu.

  Moskova'daki politika uzmanları, ülkede 26 Mart tarihinde yapılacak devlet başkanlığı seçimleri öncesi, votkaya ortalama yüzde 30 zam yapılacağını açıklamasıyla büyük bir yanlış yaptığı görüşünde birleşiyorlar. Çünkü ‘‘milli’’ içkileri votka, Rus halkının gözünde paradan bile daha önemli.

  Pütin'in dün açıkladığı karar, seçim öncesi Rusya'da yüzde 30 devalüasyon olarak değerlendiriliyor. 28 Şubatta yürürlüğe girecek olan zam haberini duyan halk, mağzalara hücum ederek votkaları adeta yağmaladı. 15-20 şişe votka alarak kendi çapında stok yapmaya çalışan Ruslar, ‘‘Çeçen savaşına bir şey demedik. Vatandaş olarak destekledik. Ancak Putin'in votkaya el atması, devlet başkanı seçilmesi şansını azalttı. Putin, büyük bir hata yapıyor’’ diyerek tepkilerini dile getiriyorlar.

  KARŞILIKSIZ RUBLE

  Bazı çevreler ise votka zammını yorumlarken, ileriye dönük tahminlerde bulunuyor ve bunu, ülkede değişen rejimin sinyali olarak algıladıklarını vurguluyorlar. Aynı çevreler, ‘‘Putin, 1980'li yılların başında Yuri Andropov tarafından uygulanan sert rejimi adım adım geri getirmek istiyor. Geçenlerde, KGB binasının bahçesine Andropav'un heykelini dikmişler’’ diye koruşuyorlar.

  Ekonomi uzmanları, votkaya zam haberini farklı değerlendiriyor. Onlara göre son bir yılda dış kredi alamayan Rusya, bütçesini dengeleyebilmek için ‘‘Müthiş vergi topluyoruz’’ haberleri yayarak gizlice çok miktarda karşılıksız ruble bastı. Bu rublelerin Putin ekibi tarafından fakir halkın elinden votka zammıyla toplanması hedefleniyor. Putin'in 26 Marttaki devlet başkanı seçimlerinde amansız rakibi Komünist lider Genadiy Züganov'un televizyona çıkıp ‘‘Beni seçerseniz votka zammını kaldıracağım’’ demesi durumunda, Rusya'da neler olabileceğini ise kimse tahmin bile edemiyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı