VAN HABERLERİ

Votaş'ın hisse devri yapıldı

DHA
01.12.2017 - 11:18Son Güncelleme :
DHA

Behçet DALMAZ/VAN,(DHA)-VAN Büyükşehir  Belediyesi'ne ait Van Organize Tarım İşletmeleri Anonim Şirketi (VOTAŞ) hisseleri, Van Ticaret ve Sanayi Odası iştirakçisi Van Asya Tarım Hayvancılık İnşaat A.Ş.'ye devredildi.

Van Valisi ve Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Murat Zorluoğlu'nun katılımıyla, Büyükşehir Belediyesi hizmet binasında düzenlenen devir törenine, Van Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mustafa Yalçın, Van Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Salih Allahverdi, Van TSO Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Takva, Van TSO üyeleri ve Votaş hissedarları katıldı.
Törende konuşan Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zorluoğlu, Votaş’ın Van’da 10 yıl önce kurulduğunu belirterek, “VOTAŞ ilimizde bundan 10 yıl önce hayvancılığın, süt inekçiliğinin ve yem bitkiçiliğinin geliştirilmesi maksadıyla kurulmuş bir işletme. Yaklaşık 11 yıldır faaliyet gösteriyor,  ama geldiğimiz noktada kuruluş maksadına uygun bir gelişme gösterdiği söylemek çok mümkün değil. Çalışan bircçok ünitesi var. Özellikle besicilik anlamında önemli işler yapıyor. Ancak kuruluş maksadında ki süt inekçiliği ve mandıra süt ürünlerinin üretilmesi noktasında Türkiye çapında hizmet veren bir işletme olarak gelişmesi biraz geride kaldı" dedi.

VANLILAR VOTAŞ'I MARKA HALİNE GETİRMELİ
Vali Zorluoğlu, Vanlıların Votaş'ın ülke genelinde bir marka haline getirilmesi için bir araya gelmeleri gerektiğini vurgulayarak şöyle konuştu:
"
“Yoksa arkadaşlarımızın eksikliğinden değil. Bizim amacımız VOTAŞ’ı elden çıkarmak değil. Kuruluş amaçlarına bağlı kalarak halkımızın paydaşlığına sunmaktır. Bir manada Votaş’ı halka açmak. Sahibi olan halka devretmek istedik. Devletin koyduğu kurullar çerçevesinde bir süreç başlatıldı ve sürecin sonunda Van Ticaret ve Sanayi Odası Votaş’a sahip çıktı. Biz bu kuruluşu bir şahsa veya bir kişiye vermek istemiyoruz. Bunu mümkün mertebe halka yaymak istiyoruz. Ben geldiğimden beri ‘Van’da bir araya gelip iş yapılamıyor’ sözünü çok duydum. Geçmişte bir kaç başarısız deneme olmuş. Ama ben Van’ın bunu yeneceğine ve başarılı işler yapabileceğine inanıyorum. Buna inandığımız içinde dedik ki Votaş bu durumu değiştirmek için güzel bir örnek. Vanlılar bir araya gelsinler, hep birlikte Votaş’ı ülke düzeyinde bir marka haline getirelim. Valilik olarak hukuken Votaş’ı devrettik ama fiilen bu işin başındayız. Büyükşehir Belediye Başkan Vekili olarak Büyükşehir Belediyesi olarak ve Valilik olarak bir gözümüz hep Votaş’ın faaliyetlerinin üzerinde olacak ve bizim istediğimiz istikametten bir sapma olduğunda da gereken müdahaleyi yapacağız. Bunun bilinmesini istiyorum. İlimiz için çok değerli olan bu yatırım inşallah yeni yatırımlarla birlikte ülke düzeyinde ismini duyuran Konya ve başka yerlerdeki benzer bir kuruluş haline el birliğiyle getireceğiz. Büyükşehir Belediyesi olarak sembolik olarak hisse de alacağız. Hisselerin çoğunun satıldığını da duyduk. Bir tane hisse alan da var, 40 tane alanda. Zaten 40 taneden fazla hisse alınamıyor. Hisseler mümkün olduğu kadar çok insan tarafından alınsın tabana yayılsın diye böyle bir sınırlama koyduk. Yüzde 70 oranında hisse satışı gerçekleşmiş. Yani 2 bin 40 hissenin bin 500’ü satılmış. İnanıyoruz ki kalan bölümü de süratle satılacaktır. Başta da söylediğimiz gibi hep birlikte inşallah Votaş’ı Van ekonomisine bir aktör olarak kazandıracağız."
Konuşmaların ardından devir sözleşmesine Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Murat Zorluoğlu ve Van TSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yavuz Karaman imza attı.
FOTOĞRAFLI


 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Van haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Van haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Votaş'ın hisse devri yapıldı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

VAN NAMAZ VAKİTLERİ

01 Aralık 2017, Cuma
 • İmsak
  05:15
 • Guneş
  06:58
 • Öğle
  12:06
 • İkindi
  14:38
 • Akşam
  16:54
 • Yatsı
  18:25
Sayfa Başı