GeriSpor Volvo Genç Yelkenciler Dünya Şampiyonası İstanbul’da
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Volvo Genç Yelkenciler Dünya Şampiyonası İstanbul’da

Volvo Genç Yelkenciler Dünya Şampiyonası İstanbul’da
refid:15159727 ilişkili resim dosyası

40. Isaf Gençler Yelken Şampiyonası için sporcular ve ISAF, TYF hazırlıklarını sürdürüyor .

Yelken sporunun en önemli organizasyonlardan biri olan  Şampiyona  için geri sayım başladı. Yarışlar teknelerde bulunan hafif özel sistemler ile takip edilecek ve izlenecek.

 8-17 Temmuz  tarihleri arsında Ataköy parkurundan izlenebilecek yarışlar. ISAF (Uluslararası Yelken Federasyonu) tarafından daha önce 23 farklı ülkede yapıldı şampiyona. Yelken sporunda bu çapta bir organizasyon Türkiye’de  ilk kez İstanbul’da yapılacak.Olimpiyat yelken yarışları kadar kapsamlı, denk bir organizayon adeta bir provası olmakta yarışlar.Yapıldığı şehirlerin olimpiyat alma şansını artırmakta organizasyon.

 Yarışlar için uygulanacak bir yenilik ise teknoloji . Yatlarda kullanılan  sistemler küçük tekneler için oldukça yeni, özel hafif su geçirmez GPRS sistemler. Konu ile ilgili  Avea  ise iletişim sponsorluğu yapıyor . Tekneler  üzerinde’ ki cihazlardan alınan veriler ile yarışlar anında karadan sayısal olarak takıp edilip ve  ekranlardan canlı izlenebilecek.

Geleceğin yelken sporu starları ülkemizi yakından tanıyabileceği organizasyon' da ,  yelken dünyası ile sağlıklı  iletişim ve dostlukların  kurulacak bu anlamı ile önemli olan yarışların  başka faydaları’da  var. Yarışlar kısıtlı sayıda tekneye ve bu bağlamda sporcuya    sahip ülkemiz yelken sporu için çok önemli. 200 üzerinde sıfır performans teknesi  ,  donanım ve ekipmanı,yarışlarda sporculara kiralandıktan sonra uygun fiyatlarla, bedelinin yarısı gibi bir fiyatla şampiyona sonrası satın alınabilmekte . Üstelik  Türkiye gelmiş  , denenmiş  ve seçme şansı olarak. Bu konuda sponsorluk çalışmaları da başladı. Bir teşebbüs ile  gerçekleşen organizasyonda  Kone firması ülkemizde hiç olmayan 29 ‘er teknelerinden on adet alıp , şampiyona sonrası isteyen yelken kulüplere sporcu yetiştirmek koşulu  ile bedelsiz olarak vereceğini bildirmişti.29'er isteyen kulüpler ve çalışmaların ,değerlendirmelerin sürdüğü belirtilmekte.

08–17 Temmuz tarihleri arası  İstanbul ‘da düzenlenecek ‘’ Volvo ISAF Genç Yelkenciler Dünya Şampiyona’’ 63 ülkeden toplam 253 tekne ve 348 sporcu katılacak.Şampiıyona boyunca 2000 kişilik bir topluluk Ataköy yarış köyünde bulunacak
Ülkemizi temsil edecek Milli Takımımız ise belirlendi.19 yas altı Genç Yelkenciler Dünya Şampiyonası 5 sınıfta 8 kategoride yapılacak. Kızlar , erkekler ,karma kategorilerinde düzenlenecek yarışlarda her bir kategorinin Dünya Şampiyonları belirlenecek.

Süratli, performans teknesi 29er ilk defa 420(çift kişilik sloop arma) ile aynı anda kullanılacak. Laser Radial (tek kişilik cat arma) Erkek- Kız, 420 Erkek – Kız,  RS:X (rüzgar sörfü)Erkek- Kız,  SL16 (katamaran) karma ve 29er (skiff) Karma kategorilerinde yarışacak ülkeler.

 Yoğun bir kamp dönemi geçirdiği bildirilen ülkemizi temsil edecek ekip ve sporcularımız İse  ,İstanbul Yelken Kulübün’den 420 sınıfında kızlarda İpeknaz Özden  ve erkenlerde Cem Aydın ekipleri,  Laser Radyal kızlarda Ecem Güzel  Era Bodrum Yelken Kulübü  ve erkeklerde Levent Ahiskali Gökova Yelken Kulübü,  RS:X  kızlar Sımla Çilingiroğlu, erkeklerde Korhan Ezer, SL16 İlber Gündüz ekibi Çeşme Yelken Kulübü.Sporcularımızın antrenörleri ise İsmail uzunlar (cat arma), Ayda Ünver (sloop arma ) ve Jochem Brennikmeyer yapacaklar.


 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle