Volkswagen'e köle işçi davası

Hürriyet Haber
01.09.1998 - 00:00 | Son Güncelleme: 01.09.1998 - 00:01

Alman Volkswagen firmasına İkinci Dünya Savaşı sırasında Yahudi soykırımı kurbanlarını ‘köle işçi’ olarak çalıştırdığı iddiasıyla dava açıldı. Davayı açan Amerikalı avukat Mel Weiss, ‘‘Köle işçilerle ilgili dava, Almanya'nın (bir daha asla) felsefesine inanmadığını ortaya koyacak’’ dedi.

ALMAN Volkswagen fabrikasının, İkinci Dünya Savaşı sırasında Yahudi soykırımı kurbanlarını ‘‘köle işçi’’ olarak kullanarak el emeği açığını kapatma yolunda gittiği öne sürüldü.

Amerikan gazetelerinde bir grup soykırımı kurbanının bu amaçla dün New York'ta dava açtığı bildirildi. Dava dilekçesinde, Volkswagen'in, işçi sıkıntısını gidermek amacıyla soykırımı kurbanlarını ‘‘köle’’ olarak kullandığı öne sürülüyor.

Davayı açan Amerikalı avukat Mel Weiss, ‘‘köle işçilerle ilgili davanın, modern Almanya'nın, (bir daha asla) felsefesine inanmadığını ortaya çıkaracağını’’ savundu.

İsviçre bankaları, Amerikalı yetkililerden gelen baskılar üzerine, soykırımı kurbanlarının varislerine, kanunsuz olarak el koydukları paralar karşılığında 1.25 milyar dolar tutarında tazminat ödemeyi kabul etmişlerdi.

BELGELERLE SABİT

Volkswagen fabrikasında köle olarak çalışan kurbanların büyük bölümünün savaştan sonra göçmen olarak ABD'ye geldikleri ve halen New York'ta yaşadıkları bildiriliyor.

Avukat Weiss, savaş sırasında işçi sıkıntısı çeken Volkswagen fabrikasının Naziler’den, Yahudiler’i ücretsiz köle olarak çalıştırmak için izin istediğinin belgelerle sabit olduğunu söyledi. Günde bir tas çorba ile bir somun ekmek verilen kölelerin, fare ve pire kaynayan mahzenlerde günde 16 saat çalıştırıldıkları belirtiliyor. Bu koşullar altında, öngörülen üretim hacmini gerçekleştiremeyen kölelerin cezalandırıldıkları, yorgun ve hasta olanların ise Aushwitz kampına sevk edilerek orada öldürüldükleri bildiriliyor.

Amerikan kaynakları, Volkswagen'in yanısıra Audi, BMW, Daimler Benz gibi otomobil devleri ile elekronik devi Siemens, Çelik şirketi Krupp-Hoesch ve Mühendislik grubu MAN hakkında da köle işçi çalıştırdıkları gerekçesiyle dava açılacağını da belirtti.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı