Volkswagen'deki skandal büyüyor

HAMBURG (CİHAN)
23 Ekim 2015 - 09:37Son Güncelleme : 23 Ekim 2015 - 10:17

Şirketin ürettiği EA 189 motora sahip dizel araçlardan sonra şimdi de EA 288 dizel araçları, gaz emisyon testlerinde hile yapılmış olabileceği şüphesiyle mercek altına alındı. AB bünyesinde olduğu tahmin edilen 8,5 milyon aracın satışı durduruldu.

Ünlü otomobil devi Volkswagen’in (VW) ürettiği bazı dizel araçların emisyon testlerinde manipülasyon yapıldığının ortaya çıkmasıyla başlayan skandala her gün yeni detaylar ekleniyor.

Daha önce şirketin ürettiği EA 189 motora sahip araçların emisyon gaz testlerinde hile yapıldığı tespit edilirken, şimdide bir önceki model olan EA 288 motora sahip araçlar manipülasyon şüphesiyle mercek altına alındı. Şu anda manipülasyon nedeniyle sadece Avrupa Birliği’nde 8,5 milyon aracın satışı durduruldu.

EA 288 motora sahip araçlarda da gaz emisyon değerlerinde manipülasyon yapıldığı tespit edilmesi halinde sayının çok daha fazla olacağı tahmin ediliyor. EA 288 motora sahip araç motorlarının maniple edilip edilmesinin incelendiğini açıklayan VW maniple edilen araçların ise telafi edici bir onarımdan sonra yeninde satışa çıkarılacağını belirtti.

Federal Motorlu Taşıtlar Dairesi (KBA) Volkswagen’in maniple edilmiş araçların gönüllü olarak tamir edilmesi önerisini kabul etmeyerek, skandaldan etkilenen Almanya’da bulunan 2,8 milyon aracın VW tarafından zorunlu olarak geri çağrılmasını karar vermişti.

SKANDALA RAĞMEN KISA ÇALIŞMA OLMAYACAK

Skandal nedeniyle sıkıntılı günler geçiren VW’nin kendi işçileri için kısa çalışma olmayacak. VW CEO’su Matthias Müller yaptığı açıklamada “Şu anda kısa çalışmayı düşünecek sebep yok.” dedi. Ancak Müller sürecin taşeron firma aracılığı ile çalışanları etkileyip etkilemeyeceği ile ilgili soruya cevap vermedi. VW’nin Wolfsburg’daki merkezini ziyaret eden Aşağı Saksonya Eyalet Başkanı Stephan Weil ile görüşen Müller, kısa çalışma olmayacağını tekrarlayarak, skandalın şirketi olumsuz etkilemeyeceğinin sözünü verdi.

BAŞBAKANLIĞA AİT VW DOSYASI KAYBOLDU

VW’de bu sıkıntılı süreç devam ederken, bu arada Aşağı Saksonya Başbakanlığı'na ait içinde VW ile ilgili bilgilerin bulunduğu dosya başka bir tartışma konusu oldu. Dosyanın bulunması için şikayette bulunan başbakanlıktan yapılan açıklamada dosyanın kaybolmasının can sıkıcı olduğu fakat içeriğinde gizli saklı bilgiler olmadığına yer verildi.


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı