Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

'Volkan'a davetiye verecektim' devri bitti

Türkiye’de şu anda bin 883 kişinin spor müsabakalarını izlemekten men cezası var. 2012-13 sezonunda çıkan saha içi ve saha dışı olayların toplamı ise 304 olarak belirlendi.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

* 2011-12 sezonunda F.Bahçe-G.Saray derbisinde sahaya inenlerin ürettiği bahanelere taviz verilmeyecek.

* Her ilde spor müsabakalarında ortaya çıkan olayları takip etmekle görevli uzman bir savcı görev yapacak.

* Eğitime alınacak toplam 80 savcı ve 100’e yakın uzman polis şiddet olaylarının önüne geçecek.

GENÇLİK ve Spor Bakanı Suat Kılıç, 6222 sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun’un, tüm şehirlerde aynı standartta uygulanması için çalışma başlattı. Yeni sezonda her ilde bir spor savcısı ve spor müsabakalarında uzmanlaşmış polisler görev yapacak.

2011-12 sezonunun son maçında sahaya girerek, “Fenerbahçe kalecisi Volkan’a düğün davetiyesi verecektim” tarzı bahaneler üreten taraftarlar, serbest bırakılmayacak. Hangi gerekçeyle olursa olsun suç işlendiği konusunda güvenlik görevlileri duyarlı olacak, bu tür taraftarlar spor savcılarının karşısına çıkarılacak.

ANKARA’DA İKİ GÜNLÜK ÇALIŞTAY

EMNİYET Genel Müdürlüğü, Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu ile yapılan görüşmelerden sonra 17-18 Haziran’da Ankara’da yapılacak çalıştayda 80 başsavcı ve savcı 6222 sayılı yasa konusunda eğitim alacak. Çalıştaya TFF, Kulüpler Birliği, basketbol, voleybol ve hentbol federasyonları katılacak. Stada yabancı madde sokup, sahaya fırlatan, olay çıkaran ve sahaya inen taraftarlara ‘uzmanlaşmış polislerle’ müdahale edilecek. Eğitimden geçirilecek güvenlik görevlileri illerindeki polislerin eğitimini de üstlenecek.

HER İLE BİR UZMAN SAVCI GELİYOR

YENİ sezonda her ilde spor müsabakalarında yaşanan olayları takiple görevli uzman bir savcı görev yapacak. Men cezası almış taraftarların stadyum ve salonlara girememesi için tedbirler uygulanacak. Türkiye Futbol Federasyonu’nun elektronik bilet ve kameralı güvenlik sistemi uygulamasına geçişle birlikte şiddeti alışkanlık haline getirmiş holiganların salon ve stadyumlara sızmasının önüne geçilecek.
Seyirden men cezası almış kişiler maçın oynandığı saatte karakollara giderek durumlarını bildirmeye devam edecek. Ancak bu takip uzman polislerin de görev almasıyla birlikte daha kolay yapılabilecek.

Karanlıkta şampiyonluk

F.BAHÇE taraftarları, 2012’deki derbi sonrası sahaya inmiş, olaylar stat dışına taşmıştı. G.Saraylılar, şampiyonluk kupasını ışıkları söndürülen Şükrü Saracoğlu Stadı’nda kaldırmıştı.

Bin 851 kişiye futbol yasak!

SPORDA Şiddet Yasası’nın yürürlüğe girdiği 14 Nisan 2011’den bu yana spor müsabakalarını izlemekten men edilen bin 883 kişinin cezası sürüyor. Cezası sürenlerden bin 851’inin futbol taraftarı olması dikkat çekiyor.
İzleme yasağı kararı verilen diğer spor dalları arasında, basketbol, voleybol, hentbol ve tekvando müsabakaları yer alıyor.

243 olay saha içinde YAŞANDI

SÜPER Lig’de 2012-2013 sezonunda 243’ü saha içi, 61’i de saha dışı olmak üzere toplam 304 olay yaşandı. 6222 sayılı kanunun yürürlüğe girmesinin ardından spor müsabakalarında yaşanan olaylar nedeniyle 4 bin 238 ceza verildi. Cezaların bin 85’i hakaret içeren tezahürat, bin 24’ü ise spor alanlarına yasaklı madde sokulması nedeniyle verildi.

Artık yetki, özel güvenlikte değil

Stadyum ve salonlarda özel güvenliklerden yine yararlanılacak. Asıl yetki ise, polis ve güvenlik memurlarının elinde olacak.

ARTIK her spor müsabakasında yaşanabilecek olaylara ilk müdahaleyi yapacak olan güvenlik mensupları 6222 sayılı yasanın kendilerine yüklediği sorumlulukları harfiyen yerine getirecek. Sporda şiddet ve düzensizlik konusunda uzmanlaşmış emniyet görevlilerinin stadyum ile salonlarda görev almasının ardından, müsabaka güvenliğini ise İçişleri Bakanlığı’na bağlı güvenlik memurları sağlayacak. Özel güvenlik birimlerinden de stadyum ve salon güvenliğinde yararlanmaya devam edilecek olmasına rağmen asıl yetki polisin ve güvenlik memurlarının elinde olacak.


Bunları da Beğenebilirsiniz