Vodafone'dan 7 milyar dolarlık adım

hurriyet.com.tr/EKONOMİ
12 Haziran 2013 - 14:20Son Güncelleme : 12 Haziran 2013 - 15:20

Vodafone Alman kablo üreticisi Kabel Deutschland'ı satın almak için görüşmelere başladı. Satın almayla tv ve telekomünikasyon faaliyetleri arasındaki bağlantıyı güçlendirmeyi hedefleyen İngiliz cep telefonu operatörü Vodafone, 7 milyar dolar değerindeki Alman kablo üreticisi Kabel Deutschland ile satın alma görüşmelerine başladı.

Vodafone yetkilieri bugün yaptıkları açıklamayla Kabel Deutschland'ı satın almak için ilk adımı attıklarını açıkladı.

Ancak yetkililer, toplam piyasa değeri 7 milyar dolara yakın olan Kabel Deutschland için henüz resmi ve kesin bir teklif yapılmadığının altını cizdi.

Şirket CEO'su Vittorio Colao, Vodafone'un Avrupa'daki büyük rakipleriyle mücadele edebilmek için geleneksel kablo ağını genişletmeye ihtiyacı olduğunu, bu yüzden de bu satın almanın önemli olduğunu belirtti.

Öte yandan, şirkete yakın kaynaklar Vodafone'un Kabel Deutschland'ı bünyesine katma planlarının Şubat ayından bu yana olduğunu ancak konunun bir süreliğine geri plana atıldığını dile getirdi.

Görüşmelere başlandığı haberlerinin basında yer almasının ardından Vodafone hisselerinde yüzde 5,5 düşüş gözlemlenirken, Kabel Deutschland hisseleri yüzde 7,1 değer kazandı.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı