Ege Haberleri

EGE

  VOB’un hedefi Koreli yatırımcı

  M. Tamer OMUR / HÜRRİYET
  19.02.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası, adet bazındaki işlem hacminde dünya birincisi olan Güney Koreli yatırımcıları çekmek için harekete geçti. İlk etapta internet sitesinde Güney Kore dilinde de yayın yapacak.

  BİR süredir hazırlığını yaptıkları opsiyon sözleşmeleriyle ilgili Sermaye Piyasası Kurulu’na resmen başvuruda bulunan Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası (VOB), dış pazarlar için atağa kalktı. VOB Genel Müdürü Çetin Ali Dönmez, opsiyon sözleşmeleriyle ilgili Ekonomi Muhabirleri Derneği’ne verdiği seminerde, hedeflerini anlattı, başta Güney Kore olmak üzere çeşitli bölgelerinden yatırımcıları çekebilmek için çalışma yürüttüklerini söyledi.
  Vadeli işlem sözleşmelerinin özellikle ithalatçı ve ihracatçıya dövizden kaynaklanan risklerden korunma imkanı verdiğini, ancak bu kontratlarda alınan pozisyonlardan zarar etme ihtimalinin de bulunduğunu dile getiren Dönmez, opsiyon sözleşmelerinde ise zarar riski bulunmadığını kaydetti. Opsiyonun işlevini kasko sigortası ile benzeştiren Dönmez, “Bu nedenle ithalatçı ve ihracatçının yanında İMKB gibi spot piyasalardaki yatırımcıların da opsiyon sözleşmelerine yoğun ilgi göstereceğine inanıyoruz. Bu sözleşmelerin katkısı ile 2011’de yüzde 40 büyümeyle 600 milyar TL işlem hacmi hedefliyoruz” dedi.

  FARKLI DİLLER

  Opsiyonda adet bazındaki işlem hacimlerinde ilk sırada olan Güney Kore’deki yatırımcıların Türk piyasalarına çekilmesi için ekim ayında bu ülkeye ziyaret gerçekleştirildiğini hatırlatan Dönmez, bu kapsamda VOB’un internet sitesini Güney Kore diline çevireceklerini belirtti. Dönmez, farklı dillerle dünyanın çeşitli bölgelerinden yatırımcıları çekebilmeyi umduklarını kaydetti.

  KULLANICI DOSTU

  Opsiyon sözleşmeleri için borsa yazılımını yenileyip, kullanıcı dostu bir yazılım geliştirdiklerini aktaran Dönmez, teknik hazırlıklarda sona geldiklerini söyledi. Dönmez, opsiyon sözleşmeleri ile birlikte yerli yatırımcının yanında yabancı yatırımcı için de önemli bir yatırım alanı açılacağını, bu kapsamda dünyada en yüksek işlem hacimlerinin gerçekleştiği ülkelere yönelik tanıtım çalışmaları yaptıklarını anlattı.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı