Gündem Haberleri

GÜNDEM

  VOA: AKP içinde Gül'e destek arttı

  ANKA
  28 Temmuz 2007 - 11:05Son Güncelleme : 28 Temmuz 2007 - 11:05

  Amerika’nın Sesi Radyosu, AKP kaynaklarına göre parti içinde Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’e Cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunda verilen desteğin arttığını kaydetti.

  Amerika’nın Sesi Radyosu’nun internet sitesinde yer alan haberde, 22 Temmuz seçimlerinin geride kaldığı, şimdi sıranın Cumhurbaşkanı’nı belirlemede olduğu ifade edildi. Türkiye’de AKP’nin seçimlerden zaferle çıkan parti olarak sevindiği ancak partinin bir dizi zorlukla karşı karşıya olduğu belirtildi. Haberde bu zorlukların arasında, Türk toplumunda İslam’ın yeri konusundaki yüksek tansiyon ve Cumhurbaşkanı seçimi olduğu vurgulandı.

  Haberde ayrıca, Erdoğan’ın seçim galibiyetini kutlarken fazla muzaffer olmamak için de dikkat ettiği ifade edildi.

  Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’ün Cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunda yaşanan tartışmalara da değinilen haberde, dindar bir Müslüman olan Gül’ün ordunun ve laik kurumlarını muhalefetine rağmen Cumhurbaşkanı adayı olacağının işaretini verdiği kaydedildi.

  Amerika’nın Sesi’ne konuşan Turkish Daily News gazetesinden Burak Bekdil, “Eminim ki üzerinde uzlaşılan bir aday çıkacak. Muhtemelen AKP’den ama toplumun ve devlet kurumlarının kabul edebileceği biri” dediği ifade edildi.

  Haberde, ancak diğer siyasi gözlemcilerin, Erdoğan’ın kendi partisinden, Gül konusunda ısrarcı olması için baskı altında olabileceği yorumu geldiği aktarıldı.

  AKP kaynaklarına göre Gül’ün adaylığına Parti içinden gelen desteğin yükseldiği ifade edilen haberde, Abdullah Gül’ün de hafta içinde düzenlediği basın toplantısında adaylığını sürdüreceğinin işaretini verdiği vurgulandı.

  Amerika’nın Sesi’ne konuşan köşe yazarı Nuray Mert ise Erdoğan’ın bir çıkmazda olduğunu çünkü Gül’ün adaylık konusunda ısrarcı görünmesine karşın genel atmosferin bu fikre karşı olduğunu söyledi.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı