Gündem Haberleri

  VJ Festivali başlıyor

  Deniz İNCEOĞLU
  21.05.2011 - 21:58 | Son Güncelleme:

  Son üç yıldır dünya çapındaki önemli sanatçılara ev sahipliği yapan VJ Fest İstanbul, 1 Haziran’da başlıyor. Performansların yanı sıra atölye çalışmalarının da gerçekleştirileceği festivale rezervasyonlar başladı bile. Siz de hemen yerinizi ayırtın, bu görsel şovu kaçırmayın!

  Galatasaray ITM, 93’ten bu yana müzik teknolojileri eğitimi üzerine çalışan Süden Pamir tarafından 2005’te kuruldu. Amacı, alaylılarla akademisyenler arasındaki uçurumu kapatmaktı. Merkezde sound prodüksiyon, ses mühendisliği ve görsel tasarım alanlarında uluslararası geçerli eğitimler veriliyor. Mezunlar, kalifiye eleman olarak piyasada daha saygın şekilde konumlandırılıyor.
  İşte bu müzik merkezi 1-4 Haziran tarihleri arasında video ve müziği birleştiren büyük bir festival düzenliyor; VJ Fest İstanbul. Dördüncü kez gerçekleştirilecek festivalin bu yılki teması da her yıl olduğu gibi özgürlük. Sanatçılar içlerinden geldiği gibi özgürlüğünü kısıtlayan veya özgür olduğunu hatırlatan alanlar yaratacaklar. Yine Galatasaray İTM’de gerçekleşecek atölyelerde ise bu özgürlüğü iyi ifade edebilmek için geliştirilen yeni teknolojiler anlatılacak. Ücretsiz gerçekleştirilecek atölyelere dizüstü bilgisayarınızı alıp gitmeniz yeterli. Gerçek zamanlı video performans yazılım ve uygulamaları ya da video tasarım ve prodüksiyon yazılım ve uygulamaları kullanılacak. Atölyeler dışında pek çok VJ gösterisi yapılacak. Bunlar Galatasaray İTM’de ya da Acara ve Akarsu Sokakları’nda açık alanda gerçekleştirilecek. Açık alanlarda sokak duvarları ve binalar VJ’lerin tuvali olacak. Audio-Video (AV) performans, elektronik canlı sinema, video enstalasyon ve VJ-DJ eylemleri Mute Club Beyoğlu’nda gerçekleştirilecek.
  “Sign Jockey” Hokin’in işaret diliyle yapacağı performans festivalin en ilginç etkinliklerinden. VJ Camp Attack Visuals çöplükten yaptığı robotları “Robotların Savaşı”nda canlı oynatacak. İspanya’dan gelen PSM! ise canlı elektronik sinema gösterecek. Fedayi Pacha ve Manu Chehab, Nativix ve Tuna Pase’nin canlı müziklerine görseller eşlik edecek. Ouananiche, Gözel Acts, Cotton AV, Mondual ve Baran Güleşen Audio-Video (AV) performans sergileyecekler. Zebraçizisiadam ve Baran Güleşen interaktif video enstalasyonu kuracaklar.
  Organizasyonlara katılmak için tel: 0212 244 03 33.

  VJ’LİK SADECE KLİP SEÇMEK DEĞİLDİR

  -  Türkiye’de VJ’lik nasıl algılanıyor? İzleyici olarak halk ya da eğitim almaya aday gençler buna ne kadar ilgi duyuyor?
  - VJ’lik müzik kanallarında video klipleri seçen sunucularla karıştırılıyor. Başlangıç fikri benzerlik gösterse de modern hayatta VJ; müziği görsellerle doğaçlama anlamlandırabilen sanatçıdır. Tasarım yapma, teknolojik yatkınlık ve müzik kulağına sahip olabilme gibi üç kapasiteyi bir vücutta bulundurmayı gerektirir. Bu sanatın tuval alanı çok geniştir. Her gün etrafımızda hareketsiz, sessiz gördüğümüz veya içinde yaşadığımız mekanların sesi, görüntüsü, ruhu, dokusu olup projeksiyon makinasıyla etrafa yansıtabilme sanatıdır. “Başlat” düğmesiyle gelip “Kapat” düğmesiyle giden anı yaşama ve yaşatma sanatıdır. Bu yolla, halk farkına varmadığı cansız tabir ettiği nesnelerin farkına varıyor, sesi olmayan görüntülerin seslerini seçebiliyor. Meslek çok yeni olduğu halde ilgi her geçen gün çığ gibi büyüyor diyebilirim.
  -  Peki, festivalin üç yılı nasıldı?
  - Festival, Galatasaray İTM’nin Görsel Tasarım Bölümü’ndeki öğrencilerinin aldıkları ses teknolojileri eğitimlerinin yansımasıyla, teknoloji ve sanat, beynin her iki yanına hakimiyet anlayışıyla başladı. VJ Festivali, hızlı bir gelişim gösterdi. Üç yıl önce 50-100 katılımcıyla başlayan festival, 200-400 derken bu yıl beklenen rakam 4 binlere kadar çıktı. Günümüzde video klipler, konserler, ürün lansmanları, bina giydirmeleri VJ’lik sayesinde hareketli ve güncel hale geldi. Diyecek sözü, anlatacak fikri olanın meydanlarda çevreyi kirletmeden akıllara tesir edebilmesi için VJ’lik vazgeçilmez oldu.
  -  Nasıl bir festival bekliyor bu sene bizi?
  - Bu yıl iki kategori olacak. İlki audio video sanatçıları dediğimiz AV grubu. Canlı müzik grupları eşliğinde önden çekilmiş video görüntülerinden kesilip işlemlenen kesitlerle gösteri sunacaklar. İkinci kategori de Video Jokey sanatçısı dediğimiz VJ grubu. DJ’lerin eşliğinde, özel tasarlanmış görüntülerle kurgu yapacaklar. Her iki grupla izleyiciler tam bir müzik ve görüntü şölenine şahit olacak.
  -  Galatasaray ITM’de VJ’lik eğitimi alınabiliyor sanırım. Neler gerekiyor bunun için, mezunlar nerede çalışıyor?
  - VJ’lik ve AV sanatçılığını da içine alan ama çok daha kapsamlı, iki yıl süren ve uluslararası yüksek mesleki diplomalarla sonlandırılan görsel ve işitsel alanlara hakim müzik ve video teknolojileri eğitimleri veriliyor. Ses teknolojilerine hakim video artistleri ve video teknolojilerine de hakim müzik prodüktörleri yetiştiriliyor. Alınan temel eğitimde ses tasarımı, fotoğraf, video, grafik tasarım, çoklu medya tasarımı, film ve müzik prodüksiyon ve tüm bu disiplinlere ait temel teknolojik eğitimler yer alıyor. Bu yüzden içerisinde birçok farklı disiplini barındıran, VJ’lik ve AV sanatçılığı gibi yeni sanat formlarına öğrencilerimizin entegrasyonu çok kolay oluyor. Galatasaray İTM’nin ilişki içerisinde olduğu birçok sanatçı, müzisyen, club, organizasyon ve şirket sayesinde öğrencilerimiz eğitimleri süresince “Ellerini Kirlet” sloganıyla direkt sahada çalışarak sektörü tanıyor, bu yüzden akabinde bilgilerini işe çevirebiliyorlar.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı