Vizede kolaylık yapın

Hürriyet Haber
14.09.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından organize edilen, 88 ülkeden 1000’e yakın iş adamının katıldığı Uluslararası İş Forumu’nda, Türkiye’yi ‘yatırım radarına’ alan Körfez ülkelerinin temsilcisinden ‘vize tepkisi’ geldi.

Körfez İşbirliği Konseyi Odaları Federasyonu Başkanı ve Umman Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Khalil bin Abdullah Al Khonji, Türkiye’ye yakın zaman içinde 10 milyar dolarlık yatırım yaptıklarını belirterek, “Daha fazla işbirliği yapmalıyız. Körfez ülkelerinde Türk dizilerini çok beğeniyorlar ama Türkiye de, ülkesine gelen Körfez vatandaşlarına vize kolaylığı sağlasın” diye konuştu.

Euro bölgesi hazır değil

2008’den beri dünyada yaşanan ekonomik krizin merkezinde yer alan Yunanistan, krizden kurtulamamalarının faturasının Euro Bölgesi’ne çıkardı. Panelde konuşan Yunan Ticaret Odaları Birliği Başkanı Constantine Michalos ülkelerinin finansal krizin odağında yer aldığının belirterek, “Gördük ki Euro Bölgesi mali krizle etkin şekilde mücadele etmeye hazır değilmiş” dedi. Yunanistan’ın ekonomik krizin üstesinden gelmek için yoğun çaba sarfettiğini belirten Michalos, şunları söyledi: “Özelleştirme yoluyla özel sektörde yeni istihdam yaratmak gerekiyor. Fakat bu istihdamın kamu sektöründe değil özel sektörde yapılması gerekiyor. Vergi reformları yapacağız. Uluslararası yatırımcılar da ülkedeki yeni vergi avantajlarından faydalanabilecekler.”

Büyümede sıkıntı var

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan da, pek çok ülkede öngörülebilirlik eksikliği olduğunu, merkez bankalarının karşılıksız bastıkları paranın görülmemiş boyutlara ulaştığını belirterek, “Ciddi problemler devam ediyor. Büyüme, kalkınma konusunda pek çok ülkede ciddi sıkıntılar görüyoruz” dedi. Babacan, şu anda içinde bulunulan küresel ekonomik konjonktürün özellikle iş dünyası açısından ciddi problemleri, sıkıntıları beraberinde taşıdığını dile getirdi. Belirsizliğin olduğu bir dönemde iş dünyasının da işinin pek kolay olmayacağını belirten Babacan, “Şirketlerin önünü görememesi, gelecekle ilgili kuşkularının olması yatırım ve iş yapmayı olumsuz etkiliyor” dedi.

Sihirbazımız ortak akıl

SON 3 yıldır dünyanın her yerinde küresel ve bölgesel sorunların tartışıldığını hatırlatan Rifat Hisarcıklıoğlu şöyle konuştu: “Korumacılık körükleniyor. Üretim maliyetleri yükseliyor. Gıda ve enerji krizleri tüm ekonomileri tehdit ediyor. Yoksulluk ve açlık artıyor. Ortadoğu’da siyasi gelişmeler küresel ekonomiyi etkiliyor. Bu devirde sihirbaz ortak akıl, sihir ise yapısal reformlardır. Ya hep beraber kazanacağız, ya da kaybedeceğiz.”

Herkes hata yapar

İSRAİL Ulusal Komite Başkanı ve ICC Yönetim Kurulu Üyesi Oren Shackor, Türkiye ile İsrail arasında askeri anlamda ticari ilişkilerin artabileceğini söyledi. Türkiye’nin çok profesyonel bir ordusu olduğuna dikkat çeken Shackor, “Daha önce generallerinizle İsrail’de görüşmüştüm. Birlikte yapılacak çok şey var. Yeni ekipmanlar, modern teknolojiler üzerine, ticaret konuşulmuştu. Ben Türkiye’ye çok güveniyorum. Herkes hata yapabilir ama geçmişi unutup birlikte hareket etmemiz, ticari ilişkileri başlatmamız gerekiyor. Bunu daha önce yaptık ve daha önce bunu nasıl başardıysak yine yapabiliriz. Türkiye İsrail iş dünyasında majör bir rol oynayabilir. Birlikte, üçüncü ülkelere de yatırım yapabiliriz. Daha az politika, daha fazla iş konuşursak bu siyaset açısından da daha iyi olur” diye konuştu.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı