Vize duvarı yıkıldı, Almanya mahkeme kararını uygulamalı

Celal ÖZCAN / MÜNİH
11 Şubat 2011 - 00:00Son Güncelleme : 11 Şubat 2011 - 09:19

Almanya’da Münih İdari Mahkemesi’nin “Türklere turistik vize uygulanamaz” kararı vermesi, tarihi bir karar olarak yorumlandı.

Davayı yürüten Münih Sanas avukatlık bürosundan Dr. Temel Nal, “Artık vize duvarı yıkılmıştır” dedi ve şöyle konuştu: “2006 yılından bugüne kadar savunduğum, Türklere hizmet sunumunda olduğu gibi hizmet alımında da vize uygulanamaz yorumunu Münih İdari Mahkemesi onaylamıştır. Bu karar şu anlama geliyor. Türkiye’den Almanya’ya gelecek olan bir kişi, ister hizmet sunumu olsun isterse turistik amaçlı, Almanya vize talep edemez. Sadece akraba ziyaretlerinde ya da üç aydan fazla Almanya’da kalmak veya burada çalışmak isteyenlerden vize isteyebilir. Aksi takdirde Almanya Avrupa hukukuna aykırı davranmış olur.”
Almanya’nın vizeyi kaldırması için elini çok çabuk tutmasını talep eden Temel Nal şöyle dedi: “Almanya daha fazla Avrupa hukukuna ters düşmek istemiyorsa, Balkan ülkelerine olduğu gibi bir an evvel Türklere vize şartının kalktığını açıklamalıdır. Almanya Türklere vize şartını koyduğu 1980’den önceki geçerli hukuk neyse, onu uygulamak zorunda. Bu karar fuarlara katılmak amacıyla Almanya’ya gelmek isteyen, ancak vize duvarına çarpan Türk işadamları için çok büyük önem arzetmektedir. Herhangi bir zorlukta hukuki yola başvurmalarını tavsiye ederim.”
Münih İdari Mahkemesi’nde, Almanya’ya karşı açtığı vizesiz seyahat davasını kazanan Candan Erdoğan’ın eşi Cengiz Erdoğan, “Şimdi sıra bizi Münih Havaalanı’nda mağdur eden Lufthansa’da. Bizden özür dilemelerini beklerken bilet teklif ettiler. Bilet istemediğimizi, özür beklediğimizi yazınca, bilet vermekten de vazgeçen Lufthansa’ya karşı dava açacağız” dedi.
Cengiz Erdoğan, 29 Eylül 2009 tarihinde Münih Havaalanı’na geldiklerinde kendilerinin yanı sıra Doğu Avrupa kökenli, Hintliler’den oluşan 8 kişilik bir grubu vizeleri olmadığı gerekçesiyle dışarıya çıkmalarına izin verilmeyince eşi Candan Erdoğan’ın üzerinde “Stopp Discrimination” (Ayrımcılığa son) yazılı bir pankart açtığını söyledi. Bunun üzerine Lufthansa yetkililerin polis çağırmakla tehdit ettiklerini söyleyen Erdoğan, “Biz de onlara ‘Güzel polisi çağırın, o zaman bu skandalı daha da büyütebiliriz’ deyince, Lufthansa çekip gitti” dedi.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı