Gündem Haberleri

  Vize 80 darbesinin kazığı

  Hürriyet Haber
  22.07.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakareci Egemen Bağış, terörle mücadelede diğer ülkelerle işbirliğini artırdıklarını, istihbarat paylaşımında bulunduklarını belirtti.

  Bağış, “Bir somut gelişme de geçtiğimiz hafta AB üyesi 16 ülkenin dışişleri bakanları ortak bir metne imza attı ve Türkiye’nin ne kadar önemli olduğunu belirten bir makale Avrupa’nın önde gelen yayın kuruluşlarında yayınlandı” dedi.
  Türkiye’nin ekonomik refahı arttıkça, insan hakları standartları yükseldikçe, Avrupalılar’ın da Türkiye’nin gücünü farkına varmaya başlayacaklarını belirten Bağış, şunları söyledi:
  Pozitif gündem icat ettiler
  “Türkiye’nin ne kadar kritik ve önemli bir ülke olduğunu, AB’nin Türkiye’yi ne kadar önemsediğini anlamak için şu son dönemde yaşananları iyi analiz etmek gerekir. AB dönem başkanlığını, şu an takvimsel süreç öyle gerektirdiği için tanımadığımız ve diplomatik ilişkiler kurmadığımız bir ülke üstlenmiş durumda. Ancak AB Komisyonu bu dönemde bile ilişkilerin sekteye uğramaması için, bugüne kadar yapılmamış bir şeyi yaptı ve ‘pozitif gündem’ denen bir süreci icat etti. Pozitif gündem sürecinde, biz 8 fasılla ilgili olarak çalışma grupları oluşturduk. Vize konusu, 80 darbesinin vatandaşlarımıza attığı en büyük kazıklardan bir tanesidir. Aslında 1963’te imzalanan anlaşmayla bize vize uygulamaması gereken ülkelerin vize uygulamasına o dar vizyonlu askeri anlayış göz yummuştur. O atılan kazığı hâlâ çıkartmaya çalışıyoruz. Şu aşamada Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları diğer aday ülkelerle kıyaslandığı zaman Schengen bölgesine giderken vize almak zorunda kalan tek ülke vatandaşıdır. Tabii ki ben bunu bir ayrımcılık olarak görüyorum. Bunu kaldırmak için çalışıyoruz. 25 yıl sonra ilk defa üye ülkelerin tamamı, komisyona Türkiye’yle vize muafiyeti müzakerelerine başlama yetkisini verdi. Bu yetkiyi diğer ülkelerle ilgili olarak alındıktan sonra, yaklaşık 3-4 yıl içerisinde vizelerin kalktığını ve o ülkenin vatandaşlarının Schengen bölgesine vizesiz gidebildiğini görüyoruz. Vize, Türkiye-AB arasındaki duvardaki tuğlalardan bir tanesidir. Bu tuğlayı indirmemiz ve o duvarı yıkmamız lazım.”
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı