Ege Haberleri

EGE

  Viyolonsel ustası konseri ile büyüledi

  Yaşar ANTER , (DHA)
  28.08.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Muğla’nın Bodrum İlçesi’ne bağlı Gümüşlük Beldesi’nde düzenlenen 6. Uluslararası Klasik Müzik Festivali’nde tarihi Eklisia Kilisesi’nde konser veren ve çağdaşları arasında en iyi kabul edilen viyolonsel ustası Alexander Baillie sanatseverleri büyüledi.

  Bodrum Gümüşlük’te düzenlenen klasik müzik festivalinde dünyaca ünlü yerli ve yabancı sanatçıların ardından çarşamba gecesi sahne alan viyolensel ustası Alexander Baillie’nin konserini Devlet Sanatçısı piyanist Gülsin Onay, Belediye Başkanı DP’li Mehmet Tire ve yaklaşık 500 sanatsever ücretsiz izledi. Baillie konserine kendi bestesi "Britten-Suite No. 1 Op. 72" ile başladı. Sanatçı daha sonra Johann Sebastian Bach’ın "Suite No. 4 mi bemol BWV 1010" adlı eserine yer verdi. Baillie, ardından J.P Duport’un "Re majör Etüt No. 8" ve Henri Dutilleux’nun "Trois Strophes" adlı eserlerini ustalıkla yorumladı.

  Konser öncesinde açıklama yapan Baillie, Türkiye ve Bodrum’a ilk kez geldiğini belirterek, antik kiliseden konser vermenin kendisini çok heyecanlandırdığını belirterek, "Ortamdan çok etkilendim. Festivalin geleceğini çok parlak görüyorum, çünkü insanlar bu romantik ortamı çok seviyorlar. Klasik müziğin ciddi bir izleyicisi vardır, ancak burada sanki bir rock konserindeki gibi samimi bir ortam var" dedi.

  Uluslararası Gümüşlük Klasik Müzik Festivali’nin sanat yönetmeni piyanist Eren Levendoğlu, Baillie’yi misafir etmekten gurur duyduklarını belirtti.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı