Dünya Haberleri

  Viyana’yı karıştıran Türk

  Celal ÖZCAN / BERLİN
  21.07.2015 - 21:41 | Son Güncelleme:

  AVUSTURYA’nın başkenti Viyana bir Türk’ü konuşuyor. Daha düne kadar Avusturyalıların tanımadığı pratisyen doktor Turgay Taşkıran, birden ülkenin gündemine oturdu.

  Turgay Taşkıran’ın Viyana seçimleri için bağımsız liste hazırlığı siyaset dünyasını ayağa kaldırdı. Aşırı sağcı Avusturya Özgürlükler Partisi (ÖVP), ‘Türk partisi kuruluyor’ diye korku yayarken, öteki siyasi partiler ise oyların bölünmesinden, göçmen kökenlilerin oylarını kaybetmekten korkuyor. Siyasi gözlemciler ise nüfusunun yüzde 40.7’si göçmen kökenli olan Viyana’da, bağımsız listenin Sosyal Demokrat Parti’nin (SPÖ) kalesini tehlikeye düşüreceği görüşünde.

  YÜZDE 5 HEDEFİM DEĞİL

  Dr. Turgay Taşkıran, Hürriyet’in “11 Ekim’de Viyana eyalet seçimlerinde yüzde 5 barajını aşabilecek misiniz” sorusuna, şöyle dedi: “Bakın, bizim hedefimiz yüzde 5 değil. Viyana’da yüzde 40 oranında göçmen kökenli yaşıyor. Ben Viyana Belediye Başkanı olmak istiyorum. Benim hedefim bu. Bunun için çalışacağım. Elbette hayalperest de değiliz. Göreceğiz, insanları ne kadar etkileyebileceğimizi. Önyargıları ne kadar kıracağımızı. Bunu şu an daha kestiremiyoruz. Ama görünen o ki, çok büyük bir ilgi var. Televizyonlar radyolar gazeteler bizi konuşuyor. Demek ki, potansiyel var.”

  Denizlili olan Dr. Turgay Taşkıran, Avusturya doğumlu, evli ve iki çocuk babası. Viyana’da doktor olarak çalışıyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı