Ege Haberleri

EGE

  Viyadüklerin sonu

  Hürriyet Haber
  14 Mayıs 2000 - 00:00Son Güncelleme : 14 Mayıs 2000 - 00:01

  BÜYÜKŞEHİR Belediyesi Konak Meydanı'nı denizle birleştirip, altı şeritli yolu yeraltına alacak projeyi ihale etme kararı aldı. Proje uygulamaya geçtiğinde Konak'ta Anıtlar Kurulu'nun tarihi SİT alanında kalması nedeniyle yapımını durdurduğu viyadük ayakları da yıkılacak.

  KONAK ve Kordon için hazırlanan 1 / 5000'lik koruma amaçlı imar planında da yeraltından geçmesi planlanan trafik düzenlemesi için Belediye encümeni ilk kararını verdi. Encümen, proje ihalesi için gerekli hazırlıkların yapılması, gazete ilanları ile gerekli çağrının yapılmasını kararlaştırdı.

  ÖN projeye göre, Konak'ta altı şeritli yol Büyükşehir Belediyesi önünden aç - kapa tekniği ile yeraltına inecek. Atatürk Kültür Merkezi karşısında yeniden yüzeye çıkacak toplam 400 metrelik tünelden sonra yol, dolgu alan üzerinden ‘‘U’’ dönüşle varyanta bağlanabilecek.

  KEMERALTI ve Saat Kulesi'nin denizle görsel ilişkisini sağlanmasını öngören Koruma Kurulu önerisi bu projeyle gerçekleşecek. Konak Meydanı, yolun yeraltına inmesi ile 10 bin metrekare genişleyecek. Büyükşehir Belediyesi bu projeyi dört yılda bitirmeyi hedefledi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı