« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Viva Zapata

G.Saray’ın anlaşmaya vardığı Zapata, Romanya’da ‘yılın kalecisi’ ve ‘en iyi yabancı’ seçildi. Ayrıca 3 sezon önce Steaua Bükreş’te yaptığı kurtarışlarla Cimbom’u Şampiyonlar Ligi’nden eden adamdı.

Ali Naci KÜÇÜK
SON GÜNCELLEME

GALATASARAY kalesine bir Kolombiyalı daha geliyor. Sarı kırmızılı kulübün tarihine adını yazdıran Mondragon’dan sonra vatandaşı Zapata da bugün Aslan olacak. 32 yaşındaki kaleci, G.Saray’ın 2. Kolombiyalı file bekçisi unvanını alacak. Sarı kırmızılı yönetimin, Hagi’nin raporu ve ısrarı üzerine anlaştığı Steaua Bükreş kalecisinin kariyeri başarılarla dolu.

Tam adıyla Robinson Zapata Montano, aslında sarı kırmızılıların çok da yabancı olmadığı bir isim. 2008-2009 sezonunda yeni kulübü Galatasaray’ın canını fena halde yakmıştı. 32 yaşındaki file bekçisi, kurtarışlarıyla sarı kırmızılıların o sezon Şampiyonlar Ligi’ne gitmesine izin vermeyen adamdı.

Gol izni vermedi

Ali Sami Yen’de 2-2 biten maçın ardından Bükreş’teki rövanşta kalesinde devleşen Zapata, başta Kewell ve Nonda olmak üzere G.Saray forvetlerine geçit vermedi ve 1-0 kazandıkları karşılaşma sonucu temsilcimizi en az 10 milyon Euro’luk bir gelirden etti. Ve aynı yıl Romanya Ligi’nde “en iyi yabancı” seçildi.

Hocasıyla anlaşamadı

Zapata bu sezon hocası Piturca ile yaşadığı sorunlar üzerine, takımda ikinci kaleci konumuna düştü. Hırslı bir yapısı olan ve yedek kalmaya tahammül edemeyen Kolombiyalı, geçen ay Steaua Bükreş tarafından alacakları ödenmediği için başvuruda bulunarak sözleşmesini tek taraflı olarak fesh etti. Bu sene A takımında hiç görev alamayan Zapata, Steaua B takımının 6 maçında görev yaptı.

Bugün geliyor

Nitekim önceki gün, Bülent Tulun da Adnan Polat’a, “Başkan Zapata’yı alın. O iyi kaleci. Bizim Şampiyonlar Ligi’ne gitmemize Steaua kalesinde iken tek başına engel oldu” ifadesini kullanmıştı. Bu arada Kolombiyalı file bekçisi dün İstanbul’a beklenirken, rötar yaptı ve bugün geleceği belirtildi.

Zapata kimdir?

Tam Adı: Robinson Zapata Montano
- Mevkii: Kaleci
- Yaş: 32
- Boy: 1.83 m
Oynadığı Takımlar:
1998–00 America de Cali 62 maç  2000–02 Real Cartagena 83 maç  2003–04 America de Cali 33 maç  2004–05 Rosario Central 1 maç  2005–06 Belgrano 25 maç  
2006–07 Cucuta Deportivo 44 maç 
2007–11 Steaua Bükreş 85 maç  Kolombiya U21 13 maç
Kolombiya A Milli 3 maç

ZAPATA’NIN KARiYERi

- Kolombiya’da bir kez yılın kalecisi, bir kez de yılın en iyi 2. kalecisi seçildi.
- Romanya’da 2008’de yılın kalecisi ve en iyi gelişim gösteren oyuncusu  seçildi.
- Yine bu ülkede 2009’da yılın en iyi yabancı oyuncusu unvanını kazandı.
- Pino’nin memleketinin takımı olan Cartagena’da adeta efsane statüsünde.
- Copa America, Avrupa Ligi ve Şampiyonlar Ligi gibi önemli organizasyonlarda forma giydi.

Cordoba: Mondragon tipinde bir kaleci

BEŞİKTAŞ’ın eski kalecisi Oscar Cordoba, vatandaşı Zapata için övgü dolu sözler söyledi. Radyospor’a konuşan Kolombiyalı file bekçisi, G.Saray’ın anlaşmaya vardığı Zapata’yı şöyle değerlendirdi: “Daha çok Mondragon türünde
bir kalecidir. Ayak tekniğini çok fazla kullanan bir file bekçisi değil. Klasik kaleci tipine daha uygun. Steaua Bükreş’te çok başarılı oldu. Takımının Şampiyonlar Ligi’ndeki başarısında da çok büyük pay sahibidir. Bana göre Galatasaray’da çok başarılı olur.”

En çok Pino sevindi

ZAPATA’nın transferine en çok vatandaşı Juan Pablo Pino sevindi. Kolombiyalı oyuncunun, yöneticilerle görüşerek, “O ülkemizde çok ünlü ve popüler bir kaleci” dediği ve bu gelişme ile moralinin bir hayli yükseldiği ifade edildi.

Brezilya’dan 9 gol yemişti

PARLAK bir kariyeri olan Zapata’nın en kötü maçı Kolombiya ile Brezilya’ya karşı oynadığı mücadeleydi. 30 Ocak 2000 tarihinde oynanan karşılaşmada Zapata’nın kalesini koruduğu Kolombiya, güçlü rakibine 9-0 yenildi. O zaman 22 yaşında genç bir file bekçisi olan G.Saray’ın yeni transferi, 2’si Ronaldinho’dan olmak üzere tam 9 golü filelerinde görmüştü.     


Bunları da Beğenebilirsiniz