Vitrinde 433 milyon dolardı ihalede 1 milyar doları aştı

Ozan ERMİŞ
21.10.2005 - 00:00 | Son Güncelleme:

Uzan Ailesi’nden TMSF’ye geçen ve toplam 433 milyon dolarlık muhammen bedelle satışa çıkarılan 9 çimento fabrikasından oluşan ihale zincirinde 1 milyan 73 milyon dolarlık gelire ulaşıldı. TMSF Başkanı Ahmet Ertürk, satışların onaylanması durumunda, İmar Bankası hakim ortaklarından yapılan tahsilatın 1 milyar 435 milyon 990 bin dolara ulaşacağını söyledi.

TASARRUF Mevduatı Sigorta Fonu’nun (TMSF) el koyduğu Uzan Ailesi’ne ait çimento fabrikalarının satışı dünkü 81 milyon 250 bin dolarlık Trabzon Çimento satışıyla tamamlandı. Trabzon Çimento’yu kapalı zarftan verdikleri en yüksek teklifle açık artırma gerçekleşmeden Aşkale Çimento alırken, TMSF’nin 433 milyon dolar muhammen bedelle çıktığı 9 fabrikanın ihalesinde ulaştığı gelir de 1 milyar 73 milyon dolara yükseldi. Böylece TMSF, belirlediği muhammen bedelin 2.5 katını yakalamış oldu.

SIRTIMIZDA YÜK KALACAK: /images/100/0x0/55ea49e9f018fbb8f8763765

TMSF Başkanı Ahmet Ertürk, çimento fabrikalarının da satılmasıyla İmar Bankası hakim ortaklarından toplam 1 milyar 435 milyon 990 bin dolarlık tahsilat elde edildiğini açıklarken, ‘Beklediğimizin daha üstünde bir tahsilat performansına ulaşacağımız ortaya çıktı. Buna rağmen burada çok ciddi karşılanamayacak, hepimizin sırtına kalmaya devam edecek maliyet rakamı da vardır’ diye konuştu.

EN KAPSAMLI SATIŞLAR:

Ertürk, dünyada hem adet hem değer olarak bu yıl gerçekleşen en kapsamlı satışlar olarak nitelendirdi. Ertürk, bu fiyatlara ulaşılmasında hangi unsurların etkili olduğu sorusunu, ‘Bu başarıda genel ekonomik konjonktürün olumlu seyri, Türkiye ekonomisinde son 2-3 yılda izlenen istikrar ve gelinen istikrar düzeyinin etkinliğini inkar edemeyiz. En belirleyici faktör bu. Ama Fon’un satış modelindeki başarısı da bu konjonktürden yararlanma imkanı sağlamıştır’ diye yanıtladı.

TRABZON AŞKALE’NİN:

50 milyon dolar muhammen bedele sahip Trabzon Çimento Fabrikası’nın satışı için dün düzenlenen ihalede en yüksek teklifi 81 milyon 250 bin dolar ile Aşkale Çimento verdi. İhalede, kapalı zarfların açılmasının ardından 81 milyon 158 bin dolarla en yüksek teklifi bu firmanın verdiği ortaya çıkarken, 55 milyon dolarlık teklifiyle Gisad Gayrimenkul ve 50 milyon dolarlık teklifiyle Sanko Pazarlama da açık artırma bölümüne kaldı.

81 MİLYON 250 BİN DOLARA ÇIKTI:

Açık artırmaya, Aşkale’nin 81 milyon 158 bin dolarlık teklifi, artırmanın 250 bin dolar ve katlarıyla yapılması nedeniyle, 81 milyon 250 bin dolara yükseltilerek geçildi. Ancak açık artırmada, bu fiyatın üzerine çıkan olmayınca, teklifin ihale komisyonu tarafından Fon Kurulu’nun onayına sunulmasına karar verildi.

Liman şehri diye Trabzon’u aldık

AŞKALE
Çimento Yönetim Kurulu Başkanı Lütfü Yücelik, ‘Bizim Trabzon Çimento’ya heveslenmemizin nedeni liman şehri olması. Bu, yurtdışı satışlarımızda faydalı olacaktır. Ayrıca Trabzon’un iklimi kış şartlarında Erzurum’a göre daha müsait’ diye konuştu. Yücelik, TMSF’nin sattığı diğer çimento fabrikaları göz önüne alındığında Trabzon Çimento Fabrikası’na verdikleri fiyatın çok yüksek olmadığını da ifade etti.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı